30 STYCZNIA: Kopernikana w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej

30 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy na kolejne Toruńskie Spotkanie Kopernikańskie. Wspólnie z Aleksandrą Męczekalską z Działu Zbiorów Specjalnych Książnicy Kopernikańskiej przyjrzymy się kopernikanom znajdującym się w zbiorach ikonograficznych Biblioteki. Będą to grafiki, fotografie, medale i materiały życia społecznego, dla których wspólnym mianownikiem jest postać Mikołajka Kopernika. Wstęp jest bezpłatny.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/740062541107392


Choć huczne obchody 550. rocznicy urodzin Astronoma są już za nami, to jednak do odkrycia pozostało jeszcze wiele intrygujących ciekawostek związanych z Kopernikiem. Odsłaniamy je podczas Toruńskich Spotkań Kopernikańskich, które Towarzystwo Miłośników Torunia organizuje we współpracy z toruńskimi instytucjami kulturalnymi i naukowymi.

Książnicowa kolekcja kopernikanów zawiera wiele rarytasów. Najciekawsze z nich to grafiki i plany dokumentujące proces powstawania toruńskiego pomnika Kopernika, piękne i mniej udane wizerunki Wielkiego Torunianina sięgające XVI wieku oraz jedyny zachowany w Polsce egzemplarz pierwszego wydania najstarszej mapy Prus (z 1576 r.), wykonanej na podstawie pomiarów sporządzonych przez Astronoma. Nie mniej cenne są unikatowe pamiątki rocznicowych obchodów kopernikańskich z 1873 i 1923 roku!

Spotkaniu w Książnicy Kopernikańskiej towarzyszyć będzie ekspozycja wybranych obiektów ikonograficznych oraz prezentacja katalogu „Kopernikana w zbiorach ikonograficznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu”. Wśród uczestników spotkania wylosujemy szczęśliwców, którzy otrzymają w prezencie tę wyjątkową publikację.