Narodowe Święto Niepodległości w IV LO, w Toruniu i województwie kujawsko-pomorskim

W tym roku szkolnym w piątek 10.11.2023 r. dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości klasa 2C zaprosiła pracowników szkoły oraz młodzież na wspólne odśpiewanie Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej o godzinie 11:11 do dużej sali gimnastycznej.

Wcześniej, tj. na 2. i 3. godzinie lekcyjnej, dwie uczennice, Eliza i Nadia, rozdawały kotyliony oraz wprowadzały w patriotyczny nastrój krótką informacją o rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy dzień, który dumnie celebrujemy. W całym regionie odbędą się uroczystości patriotyczne, koncerty i warsztaty. W naszym województwie udało się połączyć tradycyjne obchody niepodległościowe z rodzinnymi spotkaniami przy stole zastawionym daniami z gęsiny. 

Na wojewódzkie uroczystości zapraszają Marszałek Piotr Całbecki, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Dowódca Garnizonu Bydgoszcz gen. bryg. Artur Kępczyński i Dowódca Garnizonu Toruń płk Remigiusz Zieliński.

W przeddzień obchodów niepodległościowych Marszałek Piotr Całbecki tradycyjnie podejmie uroczystą kolacją w podtoruńskim Przysieku osoby zasłużone dla Niepodległej. Zaproszeni zostali m. in. kombatanci i działacze opozycji niepodległościowej sprzed 1989 roku, osoby odznaczone najwyższym regionalnym odznaczeniem, Medalem Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz przedstawiciele świata kultury i służb mundurowych.

Radosnemu świętowaniu na Kujawach i Pomorzu nieodłącznie towarzyszą również kulinarne doznania związane z akcją ,,Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. W Przysieku na placu przy dawnym budynku Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbywa się Festiwal Gęsiny. Na odwiedzających czekają świeże gęsi, dania z gęsiny i produkty regionalne oraz pokazy kulinarne w wykonaniu Magdy Gessler, Pascala Brodnickiego, Bartłomieja Witkowskiego i Konrada Korszli.

Program uroczystości związanych ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, które 11 listopada 2023 r. odbędą się w Toruniu.