IFB-Gdańsk prowadzi warsztaty z biologii syntetycznej dla uczniów klasy biologiczno-chemicznej

22.09.2023 zespół IFB-Gdańsk tworzony przez studentów (w tym naszych absolwentów) z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz Politechniki Warszawskiej odwiedził IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu. Studenci poprowadzili warsztaty z biologii syntetycznej dla uczniów klasy biologiczno-chemicznej “medycznej”. 

Zespół IFB-Gdańsk bierze udział w międzynarodowym konkursie biologii syntetycznej iGEM 2023. Już w listopadzie studenci zaprezentują wyniki swojego projektu konkursowego na Wielkim Finale w Paryżu! Celem projektu o nazwie „EDC-Seas” jest zaprojektowanie szlaku metabolicznego rozkładu ftalanów oraz umieszczenie wybranych enzymów w prototypie filtra oczyszczającego wodę. Ftalany należą do grupy związków endokrynnie czynnych, zanieczyszczają wody oraz mają negatywny wpływ na układ hormonalny człowieka. 

W trakcie warsztatów studenci przybliżyli licealistom główne założenia konkursu iGEM. W części wykładowej skupili się przede wszystkim na biologii syntetycznej – opowiedzieli czym jest, jak możemy ją wykorzystać w badaniach i co tak naprawdę rozwój biologii syntetycznej oznacza dla współczesnej biotechnologii. Przybliżyli również ideę bioremediacji, a także powiedzieli parę słów o wspomnianych już związkach endokrynnie czynnych. W części warsztatowej licealiści sami mogli wcielić się w rolę uczestników konkursu iGEM. W oparciu o zdobytą podczas prezentacji wiedzę oraz dostępne źródła pracowali nad własnymi projektami konkursowymi, łączącymi w sobie inżynierię genetyczną, biologię syntetyczną oraz bioremediację. Równie ważnym aspektem warsztatów była zespołowa „burza mózgów” i praca nad dodatkowymi aspektami projektu, takimi jak jego nazwa i logo. 

Zespół IFB-Gdańsk serdecznie dziękuje Pani Prof. Marlenie Zielińskiej za pomoc w organizacji warsztatów, a klasie za udział i entuzjazm!

Zapraszamy na social media zespołu: 

fb: IGEM IFB-Gdansk (https://www.facebook.com/ifb.gdansk)

ig: igem_gdansk (https://www.instagram.com/igem_gdansk/)