9 MARCA: Spotkanie z Krzysztofem P. Czyżewskim | Premiera książki „Izabela. Świat w płomieniach”

W czwartek 9 marca naszym gościem będzie Krzysztof P. Czyżewski, autor powieści historycznej „Izabela. Świat w płomieniach” (Toruń i historia jako tworzywo literackie). Spotkanie z pisarzem poprowadzi Katarzyna Kluczwajd.

Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Krzysztof P. Czyżewski – torunianin, zawodowo adwokat, wielbiciel czarnej herbaty, miłośnik historii i przedmiotów z duszą – zawsze na tropie. Za literackie tworzywo obrał historię i rodzinne miasto. Jego powieść adresowana jest do miłośników zagadek, intryg i niespodziewanych zwrotów akcji. Fakty historyczne stanowią konstrukcję, na której osnuta jest intrygująca fabuła – za jej sprawą historia ożywa, autentyczne postacie stają się bliskie, a niektóre toruńskie nabierają kolorytu. Książka pozwala zanurzyć się w przeszłości i „przeżyć” przygody Izabeli Czartoryskiej, pozwala inaczej spojrzeć na czasy Księstwa Warszawskiego, na Toruń, zachęca do własnych poszukiwań dziejów miejsc i ludzi.

Księżna Izabela Czartoryska, kobieta o fascynującej osobowości i intelekcie, której przyszło żyć w kraju wymazanym z mapy Europy, dostaje szansę uratowania swojej ukochanej ojczyzny. Pod przybranym nazwiskiem próbuje ustalić znaczenie tajemniczego podarku. Trop początkowo prowadzi do miasta, o które walczy pięć zwaśnionych mocarstw. Prawdziwa gra toczy się jednak o najwyższą stawkę – wolną Polskę.

Czy flisacy, car Aleksander, Józef Wybicki, Napoleon pomogą księżnej Izabeli? Akcja rozpoczyna się na cmentarzysku pamięci, z którego ku wspomnieniom i przyszłości prowadzi wiele dróg… Oprócz magicznych przedmiotów – niezwykłej fibuli i tajemniczego talara, które spinają wartką akcję, wciąż pojawia się klucz do „świątyni pamięci” – także jako znak graficzny (takich podtekstów jest więcej) – to klucz do utworzonej przez Izabelę Czartoryską w Puławach Świątyni Narodowej Pamięci, pierwszego polskiego muzeum narodowego. Klucz, który otwiera, ale i zamyka…

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/717384099846666