Erasmus + nasz wyjazd do Angers we Francji

PONIEDZIAŁEK – Maria i Iga

Pierwszy dzień pobytu we Francji rozpoczęliśmy od powitania skierowanego do nas przez Dyrektor Liceum Mongazon oraz typowego francuskiego petit-déjeuner. Następnie uczniowie francuscy przedstawili nam program wymiany i swoją szkołę. Po części organizacyjnej nadszedł czas na konferencję z lokalnymi działaczami ekonomicznymi oraz lunch w szkolnej stołówce. Po południu w małych grupach rozmawialiśmy z liderami różnych innowacyjnych francuskich firm (Pony Bikes, VegePolys, Cook n’ Run). O 19:00 zjedliśmy wspólnie kolację i integrowaliśmy się poprzez wspólny taniec. „Jestem pod ogromnym wrażeniem Mongazon. Uczniowie mają do dyspozycji salę baletową i ściankę wspinaczkową. Z drugiej strony, Francuzi spędzają w szkole każdego dnia dużo więcej czasu niż my”, mówi Marysia, uczestniczka programu. 

WTOREK – Joanna, Emilia i Antek

Wtorkowy poranek zaczął się bardzo pogodnie. Wyjechaliśmy wcześnie, by o 8.30 rozpocząć naszą przygodę. Podzieliliśmy się na trzy grupy. Grupa polska poszła do studenckiej restauracji, gdzie dowiedzieli się o programach kucharskich dla uczniów, potem do firmy projektującej pudełka promujące lokalne produkty, a następnie poszła do MIN (czyli rynków interesów narodowych). Następnie wszyscy pojechali do lokalnej firmy produkującej syropy i likiery, Giffard. Mogliśmy tam zobaczyć linię produkcyjną i poznać historię firmy. Dostaliśmy też możliwość degustacji wyprodukowanych syropów. Do czasu rozpoczęcia gry miejskiej, dzięki której dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek o Angers, mieliśmy czas wolny. Całość dnia zwieńczyło spotkanie z  przedstawicielem rady miasta Angers, który powiedział nam jak ważne są wymiany uczniowskie oraz jak bardzo się ucieszył, że nas zobaczył.

ŚRODA – Maja, Zosia i Kinga

W środę dzień zaczęliśmy od mszy świętej na którą zebrali się uczniowie szkoły MONGAZON. Zaraz po tym zostaliśmy podzieleni na grupy 6osobowe w których mieliśmy przygotować prezentacje na temat „jak założyć własną działalność gospodarczą w poszczególnych krajach”. Po zrobieniu prezentacji mieliśmy porównać w grupach nasze informacje oraz przedstawić różnice i podobieństwa w zakładaniu działalności gospodarczej. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych aspektów dotyczących zakładania firmy we Francji i Niemczech, ale najbardziej zaskakującym było to, że w Niemczech można założyć firmę w dowolnym wieku. Po obiedzie mieliśmy szansę zintegrować się grając wspólnie w badmintona. Każdy z nas bardzo zaangażował się i wszyscy się świetnie bawili i integrowali. Na samym końcu zorganizowanych atrakcji zjedliśmy pieczone przekąski oraz napiliśmy się soku rozmawiając i śmiejąc się. Zajęcia zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i rozeszliśmy się na czas wolny. Mieliśmy okazję zobaczyć Angers z innej strony siedząc w restauracji i obserwując ich codzienne życie.

CZWARTEK – Dominika, Malwina i Marianka

W czwartek udaliśmy się do jednego z najbardziej znanych we Francji parków, czyli ,,Puy du Fou”. Można tam w ciekawy i często zabawny sposób poznać historię Francji.  Spotkaliśmy się rano koło szkoły i autokarem wyruszyliśmy do parku. Po dwóch godzinach dojechaliśmy na miejsce i przekroczyliśmy bramy ,,Puy du Fou”. Najpierw zwiedziliśmy żywą rekonstrukcję zamku Renaissace. Dzięki aktorom tam występującym mogliśmy poznać wiele ciekawych faktów historycznych. Później udaliśmy się na spacer do parku dedykowanego francuskiemu poecie Jean de la Fontaine, którego historie były w środku opowiadane przez różne stworzenia. Następnie poszliśmy na spektakl ,,Le Dernier Panage”. Opowiadał o czasach rewolucji francuskiej. Technologie użyte w przedstawieniu naprawdę zapierały dech w piersiach. Później obejrzeliśmy spektakl ,,Trzej muszkieterowie”, gdzie podziwialiśmy akrobacje i genialne choreografie.  Przerwę na lunch spędziliśmy w klimatycznym kwadracie z wieloma historycznie wyglądającymi sklepikami i piekarniami. Następnie czekały na nas przedstawienia na świeżym powietrzu – na początek niesamowita historia znanej Joanny d’Arc. Podziwialiśmy tam między innymi wspaniałe pokazy konnych akrobacji i widowiska z ogniem. Potem mogliśmy być świadkami rekonstrukcji najbardziej znanej sceny z filmu ,,Gladiator”. Wszystko odgrywane było w miejscu do złudzenia przypominającym prawdziwe Koloseum. W spektaklu występowało wiele dzikich zwierząt, np. hieny, tygrysy, czy nawet prawdziwy biały lew! Ostatnie widowisko ukazywało historię i losy wikingów. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem poziomu doskonałości i dopracowania wszystkiego wręcz do perfekcji. Później zwiedziliśmy jeszcze żywą wystawę w miejscu, które było imitacją prawdziwego statku podczas sztormu. Głośnych okrzyków i śmiechu było przy tym co niemiara! Na sam koniec dostaliśmy czas wolny, kiedy każdy mógł w mniejszych grupach pochodzić po parku albo pójść coś zjeść. Około 19 zmęczeni, ale bardzo zadowoleni i zaskoczeni poziomem atrakcji, wsiedliśmy do autokaru, aby w domach naszych rodzin partnerskich móc odpocząć i przygotować się na kolejny dzień pełen wrażeń.

PIĄTEK – Oliwier i Olek

Był to dzień podsumowania całego, świetnego tygodnia. Na początku nagraliśmy filmiki i pliki głosowe dotyczące aktywności, które wykonywaliśmy podczas programu Erasmus+. Nagrywano nas podczas prowadzenia prezentacji, co nie było łatwym doświadczeniem. Później przygotowaliśmy podsumowania każdego dnia programu. Potem pożegnaliśmy się z francuskimi i niemieckimi uczniami i nauczycielami. Ceremonia zakończenia była bardzo przyjemna, podsumowaliśmy cały tydzień, był też czas na rozdawanie prezentów. Zdaliśmy sobie sprawę z faktu, że nasz pobyt w Angers dobiega końca co było bardzo smutne i  wzruszające.

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na podstronie Erasmus+ Youth&Economy

Nasze zdjęcia z wyjazdu Galeria Szkolna