Szkolne Koło Wolontariatu organizuje zbiórkę w ramach akcji „Szlachetna Paczka”

Zbieramy żywność trwałą, środki czystości, odzież, obuwie, opał (węgiel) – bądź datki na zakup opału.

W tym roku wybrane zostały dwie rodziny:

1. Pan Marcin 18 lat:

Pan Marcin prowadził beztroskie życie. Wszystko się zmieniło, gdy pół roku temu zmarła jego ukochana mama. Kobieta dbała, by mimo problemów finansowych i trudnych relacji z ojcem, synowi niczego nie brakowało, a rodzina tworzyła monolit. Błędna diagnoza lekarska spowodowała, że na walkę z nowotworem było już za późno. Pan Marcin stracił to co było dla niego najważniejsze w życiu – poczucie bezpieczeństwa i bycia kochanym. Śmierć mamy zbiegła się z wszechobecnym strachem związanym z pandemią, koniecznością pozostania w domu tylko z własnymi myślami i ojcem, który topił smutki w alkoholu. Niedawno pan Marcin skończył 18 lat i brutalnie przekonał się jak ciężko jest być dorosłym. Wielokrotnie przychodziły myśli, żeby wyrwać się z domu. Pan Marcin uczy się w zawodzie kucharz w formie szkolenia kursowego, gdzie zarabia 200 zł miesięcznie. Rozważał porzucenie nauki i podjęcie pracy, ale musi dotrzymać słowa danego mamie, że zdobędzie zawód. Pan Marcin mieszka w domu rodzinnym – nie ponosi z tego tytułu żadnych opłat. Ma osobne wejście do swojego pokoju z kuchnią i łazienką. Niestety utrzymywać musi się sam, za 120 zł, które pozostaje mu po dokonaniu opłat za telefon i Internet. Obiecał sobie, że jedyną rzeczą, o którą poprosi ojca będzie to, by przestał pić.

Pan Marcin bardzo lubi gotować. Profesjonalnie podchodzi do nauki zawodu, by spełnić swoje marzenie o pracy w dobrej restauracji. Kiedy był zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w związku z sytuacją pandemiczną w kraju i skazany na siedzenie w domu szukał rozwiązania, by podreperować własny budżet. Zaczął „bawić się” w przerabianie zdjęć i filmów. Pochlebne recenzje od znajomych spowodowały, że pan Marcin bardzo chciałby rozwijać się i w tej dziedzinie, jednak brakuje odpowiedniego sprzętu. Siłą tego młodego człowieka są marzenia i wsparcie osób, które wspierają w trudnych chwilach i czasami bardziej niż on sam wierzą w jego możliwości. Gdy przychodzą chwile zwątpienia pan Marcin zawsze podkreśla, że da z siebie wszystko – dla mamy. Ten młody bohater żyje bardzo skromnie, jego duma i ambicja nie pozwalają mu o nic prosić. Obecnie najbardziej przydałaby się żywność, by przygotować święta, środki czystości, odzież i obuwie zimowe, których nie posiada.

Trzy kluczowe potrzeby:  żywność trwała, środki czystości, odzież oraz obuwie

Pozostałe potrzeby:

żywność trwała: herbata, cukier, kawa, olej, ryż, dżem, owoce i warzywa w puszkach, mąka, konserwy rybne, makaron, konserwy mięsne, kasza
środki czystości: proszek do prania, mydło/ żel myjący, płyn do płukania, szampon, szczoteczka do zębów,  środki czyszczące, pasta do zębów, płyn do mycia naczyń
odzież: Marcin – kurtka zimowa rozmiar 164 cm, dres (zimowy) rozmiar 164 cm, Adidasy rozmiar 42 (aktualnie nie posiada odzieży i obuwia zimowego. Niestety mężczyzny nie stać na samodzielny zakup sobie takich rzeczy).

Pozostałe potrzeby:

sprzęt elektroniczny niezbędny do nauki lub pracy zarobkowej,  komputer/laptop

Dzięki temu sprzętowi istnieje możliwość rozwijania swoich pasji i podreperowania dzięki temu budżetu (mężczyzna chciałby zajmować się grafiką komputerową oraz montażem filmów).

2. Pani Zdzisława 73 lata.

Pani Zdzisława mieszka samotnie w niewielkim mieszkaniu. Jest bardzo pogodną kobietą, stara się sobie radzić z codziennością. Pani Zdzisława nie może wychodzić z domu, gdyż jest po zabiegu i ma część usuniętego płuca, przez co bardzo szybko łapie infekcje. Kobieta ma bardzo małą emeryturę, co doprowadziło do obecnej sytuacji. Dzięki pomocy i wsparciu ze strony dzieci oraz wnuków radzi sobie z trudnościami. Pani Zdzisława ma 878 zł emerytury, z czego 437 zł wydaje na mieszkanie i lekarstwa. Po opłaceniu kosztów na życie pozostaje jej 440zł. Z tej kwoty musi również opłacić kredyt (130 zł), który w tym roku został zaciągnięty na zakup nowego pieca do mieszkania.

Pani Zdzisława pomimo obecnej sytuacji zawsze jest uśmiechniętą osobą. Jej marzeniem jest długo i godnie żyć. Motywują ją do tego dzieci wnuki i prawnuki. Kobieta potrafi cieszyć się z małych rzeczy, stara się do wszystkiego podchodzić z entuzjazmem. Pani Zdzisława ma ogromny talent do szydełkowania i robienia na drutach, tworzy skarpetki, szaliki, sweterki i nie tylko. Swoim rękodziełem chętnie obdarowuje rodzinę. Dzięki tym drobiazgom wręczonym wnukom czuje się potrzebna i pomocna. Nie posiada wiele, ale zawsze stara się służyć pomocą i dobrą radą.

Trzy kluczowe potrzeby: opał (brakuje na niego pieniędzy), żywność trwała, środki czystości

Pozostałe potrzeby:

żywność trwała: herbata, kawa, ryż, mąka, makaron, kasza, cukier, olej dżem, owoce i warzywa w puszkach, konserwy rybne, konserwy mięsne, cukierki,
środki czystości: proszek do prania, płyn do płukania, płyn do mycia naczyń, płyny czyszczące, mydło / żel myjący, szampon, pasta do zębów, szczoteczka do zębów,
odzież: P. Zdzisława – bielizna (zimowa), grube rajstopy 2/M beżowe,
obuwie: kozaki/ buty zimowe, półbuty rozmiar 37 (kolor siwy/brązowy),
wyposażenie mieszkania: pościel (poszwy, prześcieradło), poduszka, koc, ręczniki,
brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: radio.

Zbiórka żywności, środków czystości, odzieży itp. potrwa do 09.12.2020r. – wszelkie rzeczy można dostarczać do biblioteki szkolnej.

Zbiórka pieniędzy  trwa do 04.12.2020r. !!!

Środki należy wpłacać na adres:

Rada Szkoły przy IV LO w Toruniu
87 – 800 Toruń ul. Warszawska 1/ 5

Bank Millennium
Nr konta 77 1160 2202 0000 0000 5530 5035
– z dopiskiem Szlachetna Paczka 2020r.