Biały kruk odkryty po 500 latach

Biały kruk odkryty po 500 latach

Biblioteka Narodowa otrzymała z Biblioteki Fundacji Rodzinnej Blochów w Nowym Jorku informację o odnalezieniu unikatowego egzemplarza Księgi Eklezjastesa (Ecclesiastes qui apud Hebaraeos Coeleth dicitur libellus). Starodruk powstał w 1522 r. w Krakowie i jest dziełem Hieronima Wietora, znamienitego typografa epoki renesansu.

Charakterystyczny dla edycji wietorowskich jest wysoki poziom druku i szaty graficznej książki, ozdobionej stroną tytułową ujętą w drzeworytową ramę o bogatej ornamentyce. W 1522 r. Wietor wydrukował także polski przekład Księgi Eklezjastesa – „Ecclesiastes Xyęgi Salomonowe, które polskim wykładem kaznodzieyskye myanuiemy”.

Poza Fundacją Rodzinną Blochów żadna biblioteka nie posiada egzemplarza edycji łacińskiej.

Fundacja Rodziny Blochów uczestniczy w działaniach na rzecz odzyskania utraconego przez Polskę dziedzictwa narodowego oraz wspiera krajowe instytucje kultury. Jak informuje Biblioteka Narodowa, dzięki jej zgodzie skany Księgi Eklezjastesa zostaną umieszczone w bibliotece cyfrowej POLONA.

Produkcja wydawnicza Hieronima Wietora będzie tematem przygotowywanego do druku trzynastego zeszytu z serii „Polonia Typographica – Oficyna Hieronima Wietora 1518–1522”, autorstwa dra Henryka Bułhaka. To historyczne wydawnictwo Biblioteki Narodowej, zapoczątkowane przed II Wojną Światową przez Kazimierza Piekarskiego, prezentuje w sposób najpełniejszy dorobek drukarzy polskich XVI stulecia od strony bibliograficznej i typograficznej.