Klasa E matematyczno-fizyczno- informatyczna 2018/2019

Patronat Wydziałów Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

oraz Matematyki i Informatyki

Uniwersyteckie klasy matematyczne w IV LO mają wieloletnią tradycję. Ich pomysłodawcą, a także jednym z pierwszych nauczycieli, był zmarły przed niemal trzydziestu laty, prof. Leon Jeśmanowicz. Swój obecny kształt zawdzięczają one działalności Zbigniewa Bobińskiego,  Marii Kobus i Agnieszki Krause. Zgodnie z umową między IV LO i WMiI UMK zajęcia z matematyki i informatyki w tej klasie prowa­dzone są przez pracowników UMK. Nauczycielem fizyki jest dr Maciej Wiśniewski.

Wyniki egzaminów maturalnych osiągane przez absol­wentów znacznie przewyższają średnie krajowe, co poz­wala na podjęcie studiów na politechnikach i uniwer­syteckich kierunkach nauk ścisłych oraz ekonomiczno-biznesowych na najlepszych uczelniach w Polsce.

Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym:

matematyka, fizykainformatyka

Języki obce (do wyboru)
  • pierwszy: angielski/francuski (rozszerzony)
  • drugi: francuski/niemiecki/angielski
zajęcia dodatkowe

koła matematyczne, koło fizyczne, koła informatyczne. Możliwość uczestnictwa w lektoracie języka chińskiego lub japońskiego.

Przedmioty punktowane w rekrutacji

matematyka, język polski, język obcy i fizyka

 STUDIA
WSPÓŁPRACA
INICJATYWY
  • Dzień Fizyki w IV LO;
  • koła matematyczne, fizyczne, statystyczne i informatyczne
  • wykłady i zajęcia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK
  • Seminarium Fizyczne dla klas maturalnych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
  • wymiana młodzieży ze szkołami w USA i Francji
  • nietypowe zajęcia WF – w kajakach, na rowerach, w marszu na orientację, na łyżwach i na rolkach lub w rytmie zumby
SUKCESY
  • Olimpiada Matematyczna, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, Olimpiada Statystyczna, Olimpiada Wiedzy Technicznej, Olimpiada Chemiczna
  • Konkursy: Turniej Młodych Fizyków, konkurs informatyczny „Bóbr”
PROGRAM KLASY

Do klasy uniwersyteckiej zapraszamy każdego, kto znajduje radość w rozwiązywaniu zadań matematycznych, interesuje się ota­czającym go światem i czuje potrzebę wyjaśniania zjawisk fizycz­nych, z którymi się styka, uświadamia sobie, że we współczesnym świecie dobrze jest umieć mądrze korzystać z komputerów.

Zależy nam, by klasy, w których uczymy, stanowiły grupy przyja­ciół
o wspólnych zainteresowaniach. Taka atmosfera sprzyja wspól­nym dyskusjom i wzajemnemu wzbogacaniu się. Cenimy bardzo aktywną postawę uczniów na zajęciach, a zadawanie przez nich pytań jest oczywistym dla wszystkich elementem każdej lekcji.

W pracy z uczniami stosujemy indywidualne podejście. Obejmu­jemy troskliwą opieką uczniów szczególnie zainteresowanych przedmiotem.

Matematyka

Nauczanie matematyki odbywa się w oparciu o autorski program zawierający treści matematyczne znacznie bogatsze od treści nauczanych w ramach powszechnie używanych programów o zakresie rozszerzonym. Przewiduje on zapoznanie uczniów w pogłębiony sposób z metodami matematycznego wnioskowania oraz z wybranymi praktycznymi zastosowaniami matematyki.

Jego realizacja gwarantuje przygotowanie uczniów do rozsze­rzonej matury, a także ułatwia studiowanie na kierunkach uniwer­syteckich i politechnicznych, jak również ekonomicznych.

Oprócz kursu obowiązkowego proponujemy uczniom możliwość uczestnictwa w pracach koła matematycznego na dwóch pozio­mach: koła dla klas pierwszych i koła olimpijskiego.

Uczniowie o szczególnych zainteresowaniach matematycznych, za zgodą Rady Pedagogicznej, mogą uczestniczyć w wybranych zajęciach dla studentów na WMiI UMK; po zaliczeniu ćwiczeń i zdaniu egzaminu otrzymują odpowiednie zaświadczenie.

Fizyka

Fizyka nauczana jest w zakresie rozszerzonym. Szczególnie zale­ży nam na kształtowaniu głębokiego rozumienia praw fizyki. Dzięki stosunkowo dużej liczbie godzin możliwe jest poruszanie zagadnień wykraczających poza obowiązujący zakres materiału. Stanowi to podstawę bardzo dobrego przygotowania do matury z fizyki oraz do przyszłych studiów na kierunkach ścisłych i technicznych. Uczniowie klas uniwersyteckich mogą rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach koła fizycznego klas pierwszych lub koła olimpijskiego.

Informatyka

Informatyka nauczana jest w zakresie rozszerzonym. Lekcje umożliwiają pogłębienie rozumienia pojęć matematycznych i fizycz­nych, m. in. dzięki rozwiązywaniu problemów z tych dziedzin meto­dami informatycznymi, a także zastosowaniu oprogramowania wspomagającego nauczanie przedmiotów ścisłych. Program naucza­nia obejmuje między innymi algorytmikę wraz z programowaniem oraz nowoczesne technologie informatyczne. Swoje pasje uczniowie mogą rozwijać na zajęciach koła informatycznego organizowanego na kilku poziomach.

Termin składania wniosków o przyjęcie do klasy  E

18.04.2018-18.05.2018  do godz. 15.00

terminy sprawdzianu predyspozycji matematycznych

21 maja 2018, godz. 12.00 albo 4 czerwca 2018, godz.12

Zaliczenie sprawdzianu jest warunkiem ubiegania się o przyjęcie do tej klasy.

Ze sprawdzianu zwolnieni są
  • laureaci i finaliści Olimpiady Matematycznej Juniorów oraz laureaci
    i finaliści Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów;
  • laureaci i finaliści etapu wojewódzkiego konkursów z matematyki oraz fizyki
    (nie dotyczy Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii)
  • laureaci i finaliści konkursu matematycznego dla gimnazjów Liga Zadaniowa
  • zdobywcy I lub II miejsca w dwóch kolejnych edycjach konkursu matematycznego dla gimnazjów Liga Zadaniowa
Sprawdziany predyspozycji matematycznych z poprzednich lat: pobierz zadania