Patronat Wydziałów Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
oraz Matematyki i Informatyki
Uniwersyteckie klasy matematyczne w IV LO mają wieloletnią tradycję. Ich pomysłodawcą, a także jednym z pierwszych nauczycieli, był zmarły przed niemal trzydziestu laty, prof. Leon Jeśmanowicz. Swój obecny kształt zawdzięczają one działalności Zbigniewa Bobińskiego, Marii Kobus i Agnieszki Krause. Zgodnie z umową między IV LO i WMiI UMK zajęcia z matematyki i informatyki w tej klasie prowadzone są przez pracowników UMK. Nauczycielem fizyki jest dr Maciej Wiśniewski.
Wyniki egzaminów maturalnych osiągane przez absolwentów znacznie przewyższają średnie krajowe, co pozwala na podjęcie studiów na politechnikach i uniwersyteckich kierunkach nauk ścisłych oraz ekonomiczno-biznesowych na najlepszych uczelniach w Polsce.
Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym:
matematyka, fizyka i informatyka
Języki obce (do wyboru)
- pierwszy: angielski/francuski (rozszerzony)
- drugi: francuski/niemiecki/angielski
zajęcia dodatkowe
koła matematyczne, koło fizyczne, koła informatyczne. Możliwość uczestnictwa w lektoracie języka chińskiego lub japońskiego.
Przedmioty punktowane w rekrutacji
matematyka, język polski, język obcy i fizyka
STUDIA
matematyka | fizyka | elektronika |
informatyka | fizyka techniczna | budownictwo |
ekonomia | mechatronika | inne kierunki politechniczne |
finanse | robotyka |
WSPÓŁPRACA
Wydział Matematyki i Informatyki UMK | Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK |
INICJATYWY
- Dzień Fizyki w IV LO;
- koła matematyczne, fizyczne, statystyczne i informatyczne
- wykłady i zajęcia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK
- Seminarium Fizyczne dla klas maturalnych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej
- wymiana młodzieży ze szkołami w USA i Francji
- nietypowe zajęcia WF – w kajakach, na rowerach, w marszu na orientację, na łyżwach i na rolkach lub w rytmie zumby
SUKCESY
- Olimpiada Matematyczna, Olimpiada Fizyczna, Olimpiada Lingwistyki Matematycznej, Olimpiada Statystyczna, Olimpiada Wiedzy Technicznej, Olimpiada Chemiczna
- Konkursy: Turniej Młodych Fizyków, konkurs informatyczny „Bóbr”
PROGRAM KLASY
Do klasy uniwersyteckiej zapraszamy każdego, kto znajduje radość w rozwiązywaniu zadań matematycznych, interesuje się otaczającym go światem i czuje potrzebę wyjaśniania zjawisk fizycznych, z którymi się styka, uświadamia sobie, że we współczesnym świecie dobrze jest umieć mądrze korzystać z komputerów.
Zależy nam, by klasy, w których uczymy, stanowiły grupy przyjaciół
o wspólnych zainteresowaniach. Taka atmosfera sprzyja wspólnym dyskusjom i wzajemnemu wzbogacaniu się. Cenimy bardzo aktywną postawę uczniów na zajęciach, a zadawanie przez nich pytań jest oczywistym dla wszystkich elementem każdej lekcji.
W pracy z uczniami stosujemy indywidualne podejście. Obejmujemy troskliwą opieką uczniów szczególnie zainteresowanych przedmiotem.
Matematyka
Nauczanie matematyki odbywa się w oparciu o autorski program zawierający treści matematyczne znacznie bogatsze od treści nauczanych w ramach powszechnie używanych programów o zakresie rozszerzonym. Przewiduje on zapoznanie uczniów w pogłębiony sposób z metodami matematycznego wnioskowania oraz z wybranymi praktycznymi zastosowaniami matematyki.
Jego realizacja gwarantuje przygotowanie uczniów do rozszerzonej matury, a także ułatwia studiowanie na kierunkach uniwersyteckich i politechnicznych, jak również ekonomicznych.
Oprócz kursu obowiązkowego proponujemy uczniom możliwość uczestnictwa w pracach koła matematycznego na dwóch poziomach: koła dla klas pierwszych i koła olimpijskiego.
Uczniowie o szczególnych zainteresowaniach matematycznych, za zgodą Rady Pedagogicznej, mogą uczestniczyć w wybranych zajęciach dla studentów na WMiI UMK; po zaliczeniu ćwiczeń i zdaniu egzaminu otrzymują odpowiednie zaświadczenie.
Fizyka
Fizyka nauczana jest w zakresie rozszerzonym. Szczególnie zależy nam na kształtowaniu głębokiego rozumienia praw fizyki. Dzięki stosunkowo dużej liczbie godzin możliwe jest poruszanie zagadnień wykraczających poza obowiązujący zakres materiału. Stanowi to podstawę bardzo dobrego przygotowania do matury z fizyki oraz do przyszłych studiów na kierunkach ścisłych i technicznych. Uczniowie klas uniwersyteckich mogą rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach koła fizycznego klas pierwszych lub koła olimpijskiego.
Informatyka
Informatyka nauczana jest w zakresie rozszerzonym. Lekcje umożliwiają pogłębienie rozumienia pojęć matematycznych i fizycznych, m. in. dzięki rozwiązywaniu problemów z tych dziedzin metodami informatycznymi, a także zastosowaniu oprogramowania wspomagającego nauczanie przedmiotów ścisłych. Program nauczania obejmuje między innymi algorytmikę wraz z programowaniem oraz nowoczesne technologie informatyczne. Swoje pasje uczniowie mogą rozwijać na zajęciach koła informatycznego organizowanego na kilku poziomach.
Termin składania wniosków o przyjęcie do klasy E
18.04.2018-18.05.2018 do godz. 15.00
terminy sprawdzianu predyspozycji matematycznych
21 maja 2018, godz. 12.00 albo 4 czerwca 2018, godz.12
Zaliczenie sprawdzianu jest warunkiem ubiegania się o przyjęcie do tej klasy.
Ze sprawdzianu zwolnieni są
- laureaci i finaliści Olimpiady Matematycznej Juniorów oraz laureaci
i finaliści Olimpiady Informatycznej Gimnazjalistów; - laureaci i finaliści etapu wojewódzkiego konkursów z matematyki oraz fizyki
(nie dotyczy Konkursu Wojewódzkiego z Fizyki i Astronomii) - laureaci i finaliści konkursu matematycznego dla gimnazjów Liga Zadaniowa
- zdobywcy I lub II miejsca w dwóch kolejnych edycjach konkursu matematycznego dla gimnazjów Liga Zadaniowa