Aktualności MEN z gov.pl

 


PRÓBNE ARKUSZE MATURALNE z CKE

Matury próbne – zasady oceniania 

Arkusze próbne – historia, język białoruski, litewski, ukraiński, kaszubski  

Arkusze próbne – biologia i wos  Arkusze próbne – chemia, język litewski, białoruski i ukraiński  Arkusze próbne – geografia i informatyka

Arkusze próbne – polski, fizyka   Arkusze próbne – języki obce

Arkusze próbne – matematyka   Arkusze próbne – matematyka, filozofia, język łaciński, historia sztuki, historia muzyki

 


 

Kształcenie na odległość – poradnik dla szkół

Jak koordynować kształcenie na odległość, co należy do obowiązków dyrektorów i nauczycieli, jak realizować podstawę programową w warunkach domowych, jak zwiększyć efektywność zdalnej nauki, w jaki sposób zaplanować czas dziecka w domu oraz z jakich narzędzi i materiałów korzystać – na te i wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w poradniku MEN przygotowanym dla nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców.

Poradnik jest podzielony na kilka części i zawiera wskazówki dostosowane do określonych odbiorców. Odrębne fragmenty zostały poświęcone wychowaniu przedszkolnemu oraz edukacji wczesnoszkolnej, wczesnemu wspomaganiu rozwoju w warunkach domowych, przygotowaniu do egzaminów, wspieraniu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,  kształceniu zawodowemu czy kwestiom bezpiecznej pracy przy komputerze i w Internecie. Ostatnia część informatora to z kolei informacje o e-narzędziach i e-materiałach, które mogą być wykorzystane w pracy zdalnej z uczniami.

DO POBRANIA: dokumenty.men.gov.pl/Ksztalcenie_na_odleglosc_–_poradnik_dla_szkol.pdf

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc–poradnik-dla-szkol


 

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów – materiały edukacyjne IPN

We wtorek, 24 marca obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej przygotował szereg inicjatyw i bogatą ofertę multimedialną, z którą można się zapoznać odwiedzając strony internetowe, portale oraz media społecznościowe IPN. Zachęcamy do skorzystania z tych materiałów. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów został ustanowiony przez polski parlament w 2018 r. z inicjatywy Andrzeja Dudy Prezydenta RP.

Internetowa premiera filmu „Paszporty Paragwaju” w kilku wersjach językowych

Internetowa wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” 

Portal zyciezazycie.pl

Znaczek Poczty Polskiej wydany wspólnie z IPN

Więcej działań IPN dotyczących rocznicy można znaleźć na stronie internetowej instytutu: www.ipn.gov.pl.

 

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/narodowy-dzien-pamieci-polakow-ratujacych-zydow

 


 

 
Próbny egzamin maturalny – informacja MEN i CKE

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują się do udostępnienia materiałów do przeprowadzenia próbnego egzaminu maturalnego w Formule 2015. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbę od 2 do 8 kwietnia br. Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami.

Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, pliki z danymi do zadań z informatyki oraz zapisy nutowe i fragmenty muzyczne do zadań z historii muzyki, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w poniższych terminach.

Terminy próbnego egzaminu maturalnego

Data Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok. godz. 9:00 Arkusze zamieszczone na stronie internetowej ok. godz. 14:00
2 kwietnia
(czwartek)
język polski (PP) język polski (PR), fizyka (PR)
3 kwietnia
(piątek)
matematyka (PP) matematyka (PR), filozofia (PR), język łaciński (PR), historia sztuki (PR), historia muzyki (PR)
6 kwietnia
(poniedziałek)
języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) (PP) języki obce nowożytne (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski) (PR)
7 kwietnia
(wtorek)
biologia (PR), wos (PR) geografia (PR), informatyka (PR)
8 kwietnia
(środa)
chemia (PR), język litewski (PP), język białoruski (PP), język ukraiński (PP) historia (PR), język litewski (PR),
język białoruski (PR),  język ukraiński (PR)
 

www.gov.pl/web/edukacja/probny-egzamin-maturalny

 


 

Wiosenna przerwa świąteczna w szkołach

Informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek, 10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość ani zajęć opiekuńczych świetlicowych) dla uczniów.

Podstawy prawne:
1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) – §3 ust.1 pkt 3.
2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r

 


 

Elektroniczne wersje podręczników i materiałów dydaktycznych – BEZPŁATNE

Na czas zawieszenia zajęć wydawcy edukacyjni zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki udostępnili bezpłatnie elektroniczne wersje podręczników.
Uczniowie i nauczyciele mogą podbierać ze stron internetowych wydawców nie tylko podręczniki, ale również inne materiały dydaktyczne.
Zachęcamy do korzystania!

www.gov.pl/web/edukacja/elektroniczne-wersje-podrecznikow-i-materialow-dydaktycznych

 


 

Edukacja historyczna online – skorzystaj z zasobów IPN

Zachęcamy nauczycieli i uczniów do skorzystania z portalu edukacyjnego IPN edukacja.ipn.gov.pl. Materiały dostępne w serwisie ułatwiają prowadzenie kształcenia na odległość, a także umożliwiają rozwijanie zainteresowań historycznych młodych ludzi. Portal to uporządkowany i usystematyzowany zbiór 20-letniego dorobku edukacyjnego IPN. Uczniowie i nauczyciele znajdą na niej przede wszystkim teki edukacyjne, wystawy elementarne, infografiki historyczne, a także odniesienia do kilkudziesięciu portali tematycznych IPN. Serwis zawiera także bogaty zbiór materiałów audiowizualnych. Wśród nich znajdują się filmy edukacyjne, dokumentalne i krótkometrażowe tworzone przez IPN. Materiały te w ciekawy sposób uzupełniają i wzbogacają lekcję z historii najnowszej, poruszają nieznane wątki znanych historii, przedstawiają najnowsze wyniki badań naukowych. Niezwykle interesujące są także zbiory IPN z działu historii mówionej. Są to m.in.: relacje osób, których najbliżsi zginęli w Katyniu w 1940 r., które przeżyły obozy koncentracyjne i łagry, deportacje i więzienia SB.

www.gov.pl/web/edukacja/edukacja-historyczna-online-ipn

 


 

DODATKOWE WSPARCIE W KSZTAŁCENIU NA ODLEGŁOŚĆ

180 mln zł na sprzęt komputerowy i Internet dla uczniów oraz nauczycieli

Już 1 kwietnia br. samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki.
Do rozdysponowania jest kwota 180 mln zł! Bez dodatkowych formalności, w elastyczny i szybki sposób.

www.gov.pl/web/edukacja/180-milionow-zlotych-na-sprzet-komputerowy-i-internet

 


 

Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania poradnik Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla szkół

To materiał, który wesprze dyrektorów, nauczycieli, a także uczniów i rodziców w bezpiecznym korzystaniu z dostępnych metod i narzędzi
do zdalnej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem!

www.gov.pl/web/edukacja/zdalne-nauczanie-uodo

 


 
Kształcenie na odległość – nowe regulacje prawne

Określiliśmy zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski

Jak ma wyglądać kształcenie na odległość?

Bezpieczeństwo uczniów i ich możliwości psychofizyczne priorytetem

Sposoby realizowania kształcenia na odległość

Bezpłatna platforma z materiałami edukacyjnymi

Ocenianie pracy ucznia

Praca nauczycieli

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc–nowe-regulacje-prawne

 


 

Nowe rozwiązania ułatwiające prowadzenie nauki na odległość – nowelizacja przepisów

Możliwość bezpłatnego użyczenia uczniom i nauczycielom sprzętu przez samorząd do kształcenia na odległość, decyzje rady pedagogicznej podejmowane zdalnie, zmiany w organizacji olimpiad, konkursów i turniejów, możliwość składania dokumentów zdalnie czy ogłaszania wyników rekrutacji na stronach internetowych szkół – to najistotniejsze zmiany zawarte w nowelizacji rozporządzenia MEN.

Wprowadzone zmiany wynikają z potrzeby doprecyzowania sposobu realizacji zadań szkół i placówek oświatowych w okresie czasowego ograniczenia ich funkcjonowania. Nowelizacja dotyczy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. poz. 493).

DO POBRANIA: rozporządzenie​_25​_marca​_2020​_COVID-19.pdf 

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/nowe-rozwiazania-ulatwiajace-prowadzenie-nauki-na-odleglosc