Procedura organizacji i przeprowadzenia egzaminu maturalnego 2021- IV LO w Toruniu
Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19 (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły).Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych, z zastrzeżeniem: osoba, która przechorowała COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem), oraz osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (tzn. osoba, która przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź osobą na kwarantannie.
Podczas egzaminu w dniach od 4 do 7 maja br. w szkole mogą przebywać wyłącznie:
- zdający,
- osoby zaangażowane w przeprowadzanie egzaminu, tj. członkowie zespołów nadzorujących, obserwatorzy, egzaminatorzy, specjaliści pracujący ze zdającymi, którym przyznano dostosowanie warunków lub formy przeprowadzania egzaminu, osoby wyznaczone do przygotowania i obsługi oraz obsługujące sprzęt i urządzenia wykorzystywane w czasie egzaminu (np. komputery, sprzęt medyczny), asystenci techniczni,
- inni pracownicy szkoły odpowiedzialni za utrzymanie czystości, dezynfekcję, itp.,
- pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
Niedozwolone jest przebywanie na terenie szkoły osób innych niż wyżej wymienione, w tym rodziców/prawnych opiekunów uczniów (z wyjątkiem sytuacji, gdy zgodę na taki sposób dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu wydał dyrektor OKE, lub jeżeli zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się), przedstawicieli mediów.W dniach od 4 do 7 maja br. w szkole nie mogą być prowadzone zajęcia dla innych uczniów (konsultacje indywidualne i zbiorowe, zajęcia rewalidacyjne).
W dniach od 10 maja br. podczas egzaminów maturalnych zajęcia edukacyjne dla uczniów szkoły organizowane będą wg specjalnego planu lekcji.
Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną małą butelkę z wodą.
Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
W wyjątkowych wypadkach, jeżeli zajdzie konieczność przechowania osobistych rzeczy zdającego (kurtka, torebka i in.) zdający zobowiązany jest:
- Włożyć przeznaczone do przechowania rzeczy do przyniesionego przez siebie przezroczystego foliowego worka (tak aby sprawdzenie jego zawartości nie wymagało otwierania).
- Umieścić wewnątrz worka przygotowaną wcześniej kartkę z dużym, wyraźnym napisem z oznaczeniem klasy oraz imieniem i nazwiskiem. np. 3A Jan Maturalny.
- Przy wejściu na salę egzaminacyjną przekazać worek do przechowania na czas egzaminu.
- Nie należy przynosić na egzamin i przekazywać do przechowywania rzeczy o znacznej wartości w szczególności biżuterii, dużych kwot pieniędzy itp. Szkoła nie będzie ponosić odpowiedzialności za ewentualne ich zaginięcie.
- Oczekując na oddanie swoich rzeczy należy cały czas zachowywać właściwe środki bezpieczeństwa (odległość od innych osób, zakrywanie ust i nosa).
Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, w wyznaczonych pomieszczeniach. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami, w wyznaczonych pomieszczeniach.
Wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły obligatoryjnie powinny zdezynfekować ręce, korzystając z udostępnionego płynu do dezynfekcji.
Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m). Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu). Zdający jest zobowiązany zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej, kiedy może (nie musi!) odkryć twarz. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- wychodzi do toalety
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego, członkowie zespołu nadzorującego, obserwatorzy i inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu, podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić twarz, kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje członków zespołu nadzorującego przeprowadzającego egzamin w sali egzaminacyjnej, że w danej sali do egzaminu przystępują zdający chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawy mogą być kompatybilne z objawami COVID-19 oraz listę osób, które przechorowały COVID-19 (tzn. jest ozdrowieńcem). Członkowie zespołu nadzorującego muszą posiadać taką wiedzę, aby nie interpretować objawów kompatybilnych z objawami COVID-19 w przypadku danego zdającego jako objawów „niepokojących”.
Członkowie zespołu nadzorującego w rękawiczkach odbierają arkusze od przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego. Arkusze są rozdawane zdającym również przez osoby, które mają założone rękawiczki, oraz mają zakryte usta i nos.
Przed rozpoczęciem egzaminu, przewodniczącego zespołu nadzorującego upewnia się, czy wszyscy zdający dobrze się czują i mogą przystąpić do egzaminu. Następnie informuje o warunkach prowadzenia egzaminu ze szczególnym uwzględnieniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi
- obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym
- niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką
- konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
Zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się na liście, korzystając z własnego długopisu.
Zdający przed przystąpieniem do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym otrzymuje kopertę z naklejkami na arkusze maturalne z indywidualnym kodem paskowym. Naklejki te zdający zobowiązany jest przynosić ze sobą na wszystkie kolejne egzaminy, do których będzie przystępował. W razie braku naklejki (pozostawienie w domu, zagubienie) zdający na arkuszu egzaminacyjnym w miejscu przeznaczonym na naklejkę wpisuje wyraźnie i czytelnie swój PESEL a członek Zespołu Nadzorującego odbierający arkusz wpisuje kod szkoły i kod ucznia (ID).
W trakcie egzaminu z matematyki zdający korzystają z Wybranych wzorów matematycznych a w trakcie egzaminu z biologii, chemii i fizyki z Wybranych wzorów i stałych fizykochemicznych na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki przygotowanych na stoliku zdającego.
W trakcie egzaminu z języka polskiego zdający korzystają ze Słownika ortograficznego oraz Słownika poprawnej polszczyzny. Słowniki udostępnione są w sali egzaminacyjnej na oddzielnych stolikach. W celu skorzystania ze słownika zdający
- Zakłada maseczkę.
- Zgłasza chęć skorzystania ze słownika podnosząc rękę.
- Po uzyskaniu zezwolenia członka zespołu nadzorującego podchodzi do stolika, nakłada przygotowane jednorazowe rękawiczki i korzysta ze słownika.
- Po wyszukaniu potrzebnych informacji zdejmuje rękawiczki, wrzuca je do pojemnika i wraca do swojego stolika.
- Jednocześnie przy stoliku może przebywać tylko jeden zdający!
Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
Zdający, który zakończył pracę wcześniej niż na 15 minut przed wyznaczonym czasem może opuścić na stałe salę egzaminacyjną wykonując kolejno następujące czynności:
- Zakłada maseczkę i podniesieniem ręki sygnalizuje chęć zakończenia pracy.
- Oddaje arkusz członkowi zespołu nadzorującego, który sprawdza jego kompletność.
- Po uzyskaniu zezwolenia, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym, opuszcza salę.
- Odbiera worek z rzeczami osobistymi pozostawionymi do przechowania na czas egzaminu[przy szatniach WF].
- Opuszcza budynek szkoły wyjściem przy małej sali gimnastycznej na parking przed szkołą i na ul. Św. Jakuba.
Zdający, który zakończył pracę w ciągu ostatnich niż 15 minut przed wyznaczonym czasem nie może opuścić sali egzaminacyjnej. Oczekuje przy swoim stoliku do chwili zakończenia czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań. Z chwilą upływu czasu przeznaczonego na rozwiązywanie zadań wszyscy zdający obecni na sali:
- Zakładają maseczkę i odkładają zamknięte arkusze na brzeg stolika.
- Oczekują na podejście członka zespołu nadzorującego, który sprawdza kompletność arkusza.
- Po uzyskaniu zezwolenia, opuszczają salę wejściem, którym wchodzili na egzamin.
- Odbierają worek z rzeczami osobistymi pozostawionymi do przechowania na czas egzaminu.
- Opuszczają budynek szkoły drogą, którą wchodzili na egzamin.
Aby unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu:
- Na szkolnej stronie WWW zostanie umieszczony harmonogram przybycia do szkoły i wejścia na salę egzaminacyjną zawierający: informację o czasie przybycia na teren szkoły i do sali egzaminacyjnej, wyznaczonym wejściu na salę i trasie przejścia przez teren szkoły.
- Po egzaminie zdający zobowiązani są opuścić szkołę drogą, którą wchodzili na egzamin.
- Zaleca się, aby wrażeniami po egzaminie dzielić się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, unikając bezpośrednich spotkań w grupie.
W przypadku egzaminu z informatyki, przed egzaminem zdający sprawdza, w ciągu jednej godziny, poprawność działania komputera, na którym będzie zdawał egzamin, i wybranego przez siebie oprogramowania. Sprawdzanie to odbywa się w obecności administratora (opiekuna) pracowni oraz członka zespołu nadzorującego, w czasie wyznaczonym przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego (dyrektora szkoły). Czas wykonania tej czynności będzie wyznaczony dla każdego zdającego, tak aby zminimalizować możliwość kontaktu pomiędzy zdającymi.
W przypadku wystąpienia u ucznia lub członka zespołu nadzorującego niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID 19 należy zastosować procedury opisane w wytycznych dotyczących organizowania i przeprowadzania w 2021 r. egzaminów wydanych przez GIS, MZ i MEiN.