Nagrody Pulitzera rozdane!
Nagroda Pulitzera to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych. Przyznawana od 1917 r. ma na celu wyróżnienie wybitnych dokonań w dziedzinie dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki.
W tym roku wyróżniono m.in. Colsona Whiteheada za „Miedziaki” oraz teksty o zmianach klimatycznych oraz o prezydencie Rosji Władimirze Putinie. Trzy nagrody w kategorii dziennikarstwo otrzymał dziennik „The New York Times”.
51-letni Amerykanin Colson Whitehead ponownie został laureatem prestiżowej Nagrody Pulitzera. Autor zdobył już tę nagrodę za wydaną w 2016 r. książkę „Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” – która została uhonorowana Pulitzerem w kategorii Literatura Piękna w 2017 r. „Kolej” zdobyła także National Book Award (2016), Nagrodę im. Arthura C. Clarke’a (2017) oraz zajęła pierwsze miejsce listy bestsellerów „The New York Times”.
W swojej nowej powieści – po bestsellerowej, uhonorowanej Nagrodą Pulitzera i National Book Award „Kolei podziemnej” – Colson Whitehead podejmuje kolejny dramatyczny wątek z historii Ameryki.
Tym razem akcja rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku, a fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopców skazanych na pobyt w poprawczaku. Gdy idee ruchu na rzecz praw obywatelskich docierają wreszcie do Frenchtown, czarnej dzielnicy Tallahassee, Elwood Curtis postanawia wziąć sobie do serca słowa dr. Martina Luthera Kinga i nabiera przekonania, że jest „równie dobry jak każdy inny”. Choć rodzice go porzucili, jego babcia dba, by trzymał się z dala od kłopotów, Elwood jest więc na dobrej drodze do dostania się do lokalnego college’u dla kolorowych.
Już sama „Kolej podziemna” amerykańskiego autora sprzedała się na świecie w rekordowych nakładach. Wielkimi entuzjastami powieści Whiteheada są m.in. Barack Obama i Oprah Winfrey.
„Miedziaki” ukazały się w Polsce jesienią 2019 r. nakładem wydawnictwa Albatros. Tłumaczeniem zajął się Robert Sudół. Jest to siódma powieść autorstwa Colsona Whiteheada.
Nowojorską gazetę uhonorowano w kategoriach dziennikarstwo śledcze, publicystyka i sprawy międzynarodowe. W tej ostatniej za artykuły ujawniające mechanizmy zawłaszczania majątku i budowania fortun przez ludzi z otoczenia Putina.
W przeszłości laureatów zaszczytnych Nagród Pulitzera ogłaszano na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. W tym roku epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów – o laureatach poinformowano przez internet.
Nagrody ufundował Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swe osiągnięcia redakcja bądź pojedynczy dziennikarz.
Źródło: kultura.onet.pl/ksiazki/nagrody-pulitzera-rozdane-kto-wygral-lista-zwyciezcow/pbq2pct