Filmy powstałe w okresie tzw. „Złotej Ery Kina” to klasyki, do których chętnie wracamy. Grające w nich utalentowane aktorki bardzo szybko zyskały miano gwiazd kina, a wiele z nich okrzyknięto ikonami popkultury. Kto dziś nie zna choć jednego filmu z Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Grace Kelly? W dobie pandemii koronawirusa, gdy wiadomo już, że Nowojorski Broadway pozostaje zamknięty minimum do czerwca 2021 roku, Cineworld (właściciel sieci kin Cinema City) zamyka swoje kina w USA i Wielkiej Brytanii, a w Polsce wprowadzono kolejne ograniczenia związane z liczbą publiczności zarówno w teatrach, jak i świątyni X muzy, warto przypomnieć sobie raz jeszcze kultowe produkcje sprzed lat, w których grały wymienione aktorki.
Audrey Hepburn
Audrey Hepburn właśc. Audrey Kathleen Ruston (1929-1993) była brytyjską aktorką filmową i teatralną, ale ważną część jej życia stanowiła też działalność humanitarna i filantropia. American Film Institute umieścił jej nazwisko na 3. miejscu w rankingu „największych aktorek wszech czasów”. Wystąpiła m.in. w „Rzymskich wakacjach”, „Śniadaniu u Tiffany’ego”, „My Fair Lady” czy „Jak ukraść milion dolarów”. Co ciekawe, podczas operacji „Market Garden” pomogła alianckiemu spadochroniarzowi ukrywającemu się w lesie w Arnhem, ostrzegając go przed planowanymi manewrami niemieckim.
Ava Lavinia Gardner
Ava Lavinia Gardner (1922-1990) - amerykańska aktorka filmowa i piosenkarka, a także symbol seksu lat 40. i 50. Zagrała w około 60 filmach, w tym m.in. w takich produkcjach jak: „Statek komediantów”, „Mogambo” (nominacja do Oscara), „Bosonoga Contessa”, „Ostatni brzeg”, „Noc iguany”, „Siedem dni w maju”, „Trzęsienie ziemi”. Dożyła 67 lat i zmarła na zapalenie płuc.
Donna Reed
Donna Reed wł. Donna Belle Mullenger (1921-1986) - amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. Zdobyła Oscara za rolę drugoplanową w filmie „Stąd do wieczności”. Zagrała w m.in. w takich filmach jak: „Portrecie Doriana Graya” i „Ci, których przewidziano na straty” czy „To wspaniałe życie”. Zmarła na raka trzustki w wieku 64 lat.
Elizabeth Rosemond Taylor
Elizabeth Rosemond Taylor (1932-2011) - amerykańska aktorka, producentka filmowa, ale także businesswoman i działaczka humanitarna. Debiutowała mając 10 lat w „There's One Born Every Minute”. W całej swojej karierze zdobyła dwa Oscary, które otrzymała za rolę Glorii Wondrous („Butterfield 8”) i za rolę Marthy („Kto się boi Virginii Woolf?”). Znajduje się na siódmym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów. Przez wiele lat leczyła się na przewlekłą niewydolność serca, co prawdopodobnie było też przyczyną jej śmierci.
Grace Kelly
Grace Kelly właśc. Grace Grimaldi, księżna Monako, księżna Valentinois, markiza Baux (1929-1982). Amerykańska aktorka otrzymała Oscara za rolę w filmie „Dziewczyna z prowincji”. Wystąpiła m.in. w filmie: „M jak morderstwo”, „Wyższych sferach” i „Łabędziu” czy „Mak również jest kwiatem”. Zerwała z aktorstwem, gdy 18 kwietnia 1956 została żoną księcia Rainiera III.
Ingrid Bergman
Ingrid Bergman (1915-1982) – szwedzka aktorka filmowa i teatralna. Uplasowała się na czwartym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów American Film Institute. Zagrała m.in. w takich filmach jak: „Intermezzo”, „Dr Jekyll i Mr Hyde”, „Komu bije dzwon” czy „Joanna d’Arc”, jednakże to „Casablanca” przyniosła jej największy rozgłos. Otrzymała Oscary za role w filmach: „Gasnący płomień”, „Anastazja” i „Morderstwo w Orient Expresie”. Zmarła w wieku 67 lat po przegranej walce z rakiem.
Janet Leigh
Janet Leigh właściwie Jeanette Helen Morrison (1927-2004) - amerykańska aktorka filmowa. W annałach kinematografii zapisała się bohaterka znana z udziału w „Psychozie” Alfreda Hitchcocka z 1960 roku. Wystąpiła w ponad 60 filmach, w tym m.in. w takich produkcjach jak: „Słowa i muzyka”, „Małe kobietki”, „Naga ostroga” czy „Niezłomny wiking”. Zmarła w wieku 77 lat.
Jean Merilyn Simmons
Jean Merilyn Simmons (1929-2010) - brytyjska aktorka, która była dwukrotnie nominowana do Oscara: za drugoplanową rolę w filmie „Hamlet” i za pierwszoplanową w filmie „Szczęśliwe zakończenie”. Debiutowała jako 14-latka. Zagrała też m.in. w: „Cezarze i Kleopatrze”, „Wielkich nadziejach”, „Czarnym narcyzie”. W 2003 roku została uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego. Zmarła na raka płuc.
Marilyn Monroe
Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson (1926-1962) była amerykańską aktorką, modelką, piosenkarką, ale i producentką filmową. Zaczynała jako ako pin-up girl, ale bardzo szybko została gwiazdą srebrnego ekranu. Wystąpiła m.in. w takich filmach jak: „Małpia kuracja”, „Niagara”, „Mężczyźni wolą blondynki”, „Pół żartem, pół serio” czy „Słomiany wdowiec”. Zmarła nagle, prawdopodobnie przez przedawkowanie środków nasennych.
Natalie Wood
Natalie Wood (1938-1981) właśc. Natalia Nikolaevna Zakharenko - amerykańska aktorka ukraińsko-rosyjskiego pochodzenia. Na koncie ma role zagrane w ponad 50 filmach. Zdobyła też 3 nominacje do Oscara. W „Buntowniku bez powodu” grała dziewczynę Jamesa Deana. Zagrała też m.in. w „West Side Story”, „Gypsy” czy „Inside Daisy Clover”. Zginęła tragicznie. Pod koniec listopada 1981 roku wybrała się wraz z mężem na wycieczkę jachtem. W nocy wypadła za burtę i utonęła.
Rita Hayworth
Rita Hayworth właśc. Margarita Carmen Cansino (1918-1987) - amerykańska aktorka i tancerka pochodzenia hiszpańsko-angielsko-irlandzkiego. Wystąpiła m.in. w filmie „Gilda”, „Salome”, „W drodze do Cordury” czy „Osobne stoliki” i „Historia jednego fraka”. Miała pięciu mężów.
Vivien Leigh
Vivien Leigh (1913-1967) kojarzona jest z kultową rolą Scarlett O’Hary w „Przeminęło z wiatrem” (1939), za którą otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Drugą statuetkę otrzymała za kreację Blanche DuBois w filmowej adaptacji „Tramwaju zwanego pożądaniem” (1951). To filigranowa, brytyjska aktorka, która podbiła serca miłośników kina na całym świecie.