Seriale, które warto nadrobić w czasie majówki

Seriale, które warto nadrobić w czasie majówki

Majówka w czasie domowej kwarantanny nie musi oznaczać braku dostępu do kultury. Stacje telewizyjne i serwisy streamingowe bombardują nas serialowymi nowościami i kontynuacjami znanych produkcji. I jak tu nie zwariować od ich nadmiaru? Oto subiektywny wybór najciekawszych nowości i kontynuacji!

„Mrs. America”, HBO

Ameryka jest żoną i matką, oddaną ognisku domowemu i pielęgnowaniu tradycyjnych wartości. Tak uważała naczelna antyfeministka tego kraju, Phyllis Schlafly. Jednak Schlafly była kobietą pełną sprzeczności – sama nie zamknęła się w domu, ale walczyła o to, by poprawka do konstytucji, tzw. Equal Rights Amendment, nie została przyjęta. O zderzeniu konserwatyzmu z liberalizmem, a zarazem o różnych obliczach kobiecości opowiada znakomity serial „Mrs. America”.

„Obsesja Eve”, sezon 3., HBO

Sandra Oh oraz Jodie Comer wracają w kolejnym sezonie nagradzanego serialu jako dwie uzależnione od siebie silne osobowości, które nieustannie prowadzą niebezpieczną grę w kotka i myszkę. Agentkę MI6 Eve oraz psychopatyczną zabójczynię Villanelle, które łączy skomplikowana relacja.

W trzecim sezonie serialu powracamy do historii tych dwóch kobiet o burzliwej i brutalnej przeszłości. Łączy je obopólna obsesja na swoim punkcie, ale teraz każda z nich za wszelką cenę próbuje żyć własnym życiem. Dla Villanelle (Jodie Comer), zabójczyni bez pracy, Eve (Sandra Oh) nie żyje. Dla Eve, byłej agentki MI6 pozostającej teraz w ukryciu, Villanelle jest przeszłością, ta bowiem już nigdy jej nie znajdzie. Wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku, dopóki wstrząsająca śmierć nie sprawi, że losy kobiet znowu się przetną. Ponowne spotkanie będzie dla obu równie kosztowne. W grę wchodzić będą przyjaciele, rodzina i lojalność… a może nawet i ich własne dusze.

„Unorthodox”, Netflix

Młodziutka Esty pochodzi z konserwatywnej chasydzkiej rodziny. Dla jej ciężko doświadczonej przez życie babki największym marzeniem jest wydać wnuczkę za mąż. Jest przeszczęśliwa, kiedy na horyzoncie pojawia się szansa na zaaranżowanie małżeństwa z pochodzącym z wpływowej rodziny Yakovem Shapiro. Turystom Williamsburg kojarzy się z artystycznym sznytem i modnymi knajpkami, ale Esther, choć dorastała w jego sercu, nie miała szansy posmakować tego świata. W imię ideałów wiary odebrano jej dostęp do edukacji, dóbr kultury, relacji z rówieśnikami. Zmuszono do życia bez książek, internetu, kin i rozmów. Jedyną jej ucieczką od kieratu były – częściowo pobierane w tajemnicy – lekcje pianina u jednej z najemczyń, „nielegalne” lektury książek, ukrywanych przed bliskimi.

Choć Esther jest oczywiście dziewicą, zamiast edukacji seksualnej przed nocą poślubną może liczyć tylko lakoniczne, ogólne uwagi na temat misji kobiet. A kiedy okazuje się, że ona i Yanky mają w łóżku problem, jest to oczywiście jej wina. Kiedy Esty odkrywa, że jest w ciąży, stawia wszystko na jedną kartę i wyrusza do Europy. Całkowicie nieznająca życia dziewiętnastolatka z zamkniętej społeczności będzie po raz pierwszy sama decydować o sobie.

„Defending Jacob”, AppleTV+

Ośmioodcinkowy „Defending Jacob” powstał na podstawie bestsellerowej powieści „W obronie syna” Williama Landaya. W nowym serialu platformy AppleTV+ znany z filmów Marvela Chris Evans wciela się w prokuratora, któremu przychodzi zmierzyć się z jednym z największych koszmarów rodzica — musi obronić syna przed zarzutami o morderstwo.

Andrew Barber w mgnieniu oka z szanowanego strażnika prawa i powszechnie lubianego sąsiada staje się wrogiem publicznym. Jednocześnie sam musi zdecydować, po której stronie się opowiedzieć — litery prawa czy bezwarunkowej miłości do syna. Dylemat, przed którym staje Andy, dotyczy w rzeczywistości każdego rodzica i sprowadza się do pytania — jak daleko posuniesz się, aby chronić swoje dziecko?

„Zero zero zero”, HBO

„Zero Zero zero” na podstawie książki Roberto Saviano przedstawiająca historię walczących o władzę grup, które rywalizują między sobą o kontrolę nad przemytem i handlem kokainą.

Serial obnaża mroczne tajemnice światowego handlu narkotykami od produkcji aż po dostawę do miejsca konsumpcji. Historia zabiera widza w podróż po złożonym systemie wzajemnych zależności, który skażony jest przemocą. Od dżungli po drapacze chmur, od Meksyku po Paryż, od przestępców i biznesmenów po desperatów i miliarderów. Całość połączona jest niewidzialną nicią kokainy. W tej bezlitosnej wojnie o wpływy każdy walczy z każdym i naraża życie na niebezpieczeństwo – od lokalnego drobnego dilera po ojca chrzestnego najpotężniejszej organizacji przestępczej.

„Genialna przyjaciółka”, sezon 2., HBO

Drugi sezon serialu „Genialna przyjaciółka” to adaptacja drugiego tomu powieści z bestselerowego cyklu czterech książek Eleny Ferrante. Produkcję reżyseruje Saverio Costanzo (Private, Samotność pierwszych liczb, Złaknieni), który odpowiada za sześć odcinków oraz Alice Rohrwacher (Szczęśliwy Lazzaro, Cuda), która wyreżyserowała dwa odcinki.

Akcja drugiego sezonu serialu „Genialna przyjaciółka” rozpoczyna się w momencie, w którym zakończył się poprzedni sezon. Lila i Elena mają po 16 lat i uważają, że w ich życiu nic się nie dzieje. Lila jest świeżo po ślubie, ale ma wrażenie, że po przyjęciu nazwiska męża zatraciła siebie. Elena jest wzorową uczennicą, ale podczas wesela przyjaciółki uświadamia sobie, że nie jest szczęśliwa wśród ludzi ze swojego środowiska, ani w nowym otoczeniu. Podczas wakacji na Ischii dziewczęta spotykają Nino Sarratore, który jako dziecko mieszkał w sąsiedztwie. Nino jest teraz doskonale zapowiadającym się studentem uniwersytetu.

To przypadkowe spotkanie kładzie się cieniem na więzi łączącej Elenę z Lilą. Przyjaciółki oddalają się od siebie i każda z nich zaczyna żyć we własnym świecie. Lila wykazuje się doskonałym wyczuciem i otwiera w centrum Neapolu elegancki salon obuwniczy, którego właścicielami jest wpływowa rodzina Solarów. Elena pilnie się uczy, żeby wyrwać się z okolicy, jedzie na studia na uniwersytet w Pizie. Wydarzenia przedstawione w nowych odcinkach serialu „Genialna przyjaciółka” są zapisem dalszych losów głównych bohaterek w burzliwym okresie ich młodości, ich wspólnych rozmów i rozłąki, oraz ponownych spotkań.

„The Outsider”, HBO

„The Outsider” jest ekranizacją bestsellerowej powieści Stephena Kinga. Jego akcja obraca się wokół śledztwa w sprawie makabrycznego morderstwa chłopca oraz tajemniczych okoliczności tej nietypowej sprawy.

Sprawę prowadzi detektyw Ralph Anderson (Ben Mendelsohn), który dokonuje oględzin zmasakrowanego ciała 11-letniego Frankiego Petersona odnalezionego w lasach stanu Georgia. Tajemnicze okoliczności przerażającej zbrodni sprawiają, że Ralph, który jest nadal pogrążony w żałobie po śmierci swojego syna, postanawia włączyć do sprawy znaną z nietypowych metod pracy prywatną detektywkę Holly Gibney (Cynthia Erivo), bo ma nadzieję, że dzięki jej zdolnościom uda im się wytłumaczyć to, co wydaje się być niewytłumaczalne.

„McMiliony”, HBO

Sześcioodcinkowy serial dokumentalny „McMiliony” to nieprawdopodobna acz prawdziwa historia kradzieży 24 mln dol. z loterii Monopoly organizowanej przez sieć McDonald’s w latach 90., tajemniczego człowieka stojącego za całym tym oszustwem i agentach FBI, którzy poszli jego tropem.

Przez ponad dekadę imperium restauracji fast foodowych McDonald’s rozdawało nagrody w ramach gry promocyjnej Monopoly, nie wiedząc, że losy z najwyższymi wygranymi zostały skradzione i sprzedane podstawionym zwycięzcom. Wszystko to odbywało się za pośrednictwem rozbudowanej siatki kontaktów złożonej z członków rodzin i przyjaciół, którzy brali udział w całym procederze. Anonimowe zgłoszenie do FBI w 2001 r. dało początek daleko idącemu dochodzeniu, które obejmowało niekonwencjonalne działania śledcze, tajne operacje pod przykrywką czy konieczność dogadania się z byłymi więźniami o mafijnych powiązaniach.

„The Stranger”, Netflix

„The Stranger” to adaptacja powieści Harlana Cobena wydanej w Polsce pod tytułem „Nieznajomy”. Autor zmusza nas do odpowiedzenia sobie na budzące niepokój pytanie: jak dobrze znamy swoich bliskich? W rolach głównych Richard Armitage, Jennifer Saunders, Siobhan Finneran i Hannah John-Kamen.

To nie pierwsza współpraca streamingowego giganta z amerykańskim pisarzem – dwa lata temu swoją premierę miał wyprodukowany przez niego serial „Safe”. W grudniu ruszyła z kolei produkcja „W głębi lasu”, kolejnego polskiego serialu oryginalnego Netfliksa, będącego adaptacją bestsellerowego thrillera Cobena. Sześcioodcinkowy serial reżyserują Leszek Dawid („Jesteś Bogiem”) oraz Bartosz Konopka („Królik po berlińsku”), a w rolach głównych wystąpią Agnieszka Grochowska i Grzegorz Damięcki. Premiera zaplanowana jest jeszcze na ten rok.

Harlan Coben to niekwestionowany numer 1 w rankingach „New York Timesa”. Autor 30 powieści (w tym „Bez pożegnania”, „Nie mów nikomu”, „Jedyna szansa” oraz cyklu „Myron Bolitar”) wydanych w nakładzie przekraczającym 70 mln sztuk. Jego książki są dostępne w 43 językach na całym świecie. W 2018 r. Netflix podpisał z autorem długookresową umowę, w ramach której powstanie 14 opracowań zarówno istniejących, jak i nadchodzących powieści Cobena.

„Drakula”, Netflix

Od stuleci spijający krew drapieżca w końcu spotyka godnego przeciwnika. Legenda o Drakuli zreinterpretowana przez twórców „Sherlocka”. W tym zupełnie nowym serialu na kanwie klasycznej powieści Brama Stokera w rolę hrabiego-wampira wciela się Claes Bang.

Twórcami wyprodukowanego przez Hartswood Films we współpracy z BBC One i Netflixem serialu Drakula są znani z brytyjskiego Sherlocka scenarzyści Mark Gatiss i Steven Moffat. Do grona aktorów u boku Claesa Banga w roli Drakuli dołączyli również Dolly Wells, John Heffernan, Joanna Scanlan, Sacha Dhawan, Jonathan Aris, Morfydd Clark oraz Nathan Stewart-Jarrett.

„Locke & Key”, Netflix

Gdy ich ojciec zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach, rodzeństwo Locke’ów wraz z matką przeprowadza się do rodzinnego domu znanego jako Key House, który okazuje się być pełen magicznych kluczy, prawdopodobnie powiązanych ze śmiercią ich ojca. Dzieci zaczynają poznawać różne klucze i ich unikalne właściwości, ale budzą przy tym tajemniczego demona, który nie poprzestanie na niczym, aby zdobyć klucze. Serial Carltona Cuse’a („Zagubieni”, „Bates Motel”) i Meredith Averill („Nawiedzony dom na wzgórzu”) to opowieść o dorastaniu, miłości, stracie i silnych więziach rodzinnych, a wszystko to z dużą dozą tajemnicy.

Serial „Locke & Key” to długo wyczekiwana adaptacja bestsellerowej serii komiksów autorstwa Joego Hilla i Gabriela Rodrígueza wydawanej przez IDW Comics.

„Hunters”, Amazon

Producentem serialu „Hunters” jest Jordan Peele, autor nagrodzonego Oscarem za najlepszy scenariusz „Uciekaj!” oraz „To my”.

Al Pacino występuje w roli łowcy-weterana oraz mentora głównego bohatera serialu Jonaha Heidelbauma, granego przez Logana Lermana. Opowieść oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Akcja serialu rozgrywa się w 1977 r., a jego bohaterami będą członkowie organizacji, tropiący osiadłych w Stanach Zjednoczonych pod przybranymi nazwiskami dawnych wysoko postawionych oficjeli Trzeciej Rzeszy, którzy planują stworzyć w Ameryce nazistowskie państwo.

„Wiedźmin”, Netflix

„Wiedźmin” to serialowa opowieść na podstawie kultowej sagi fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Geralt z Rivii, samotny zabójca potworów, usiłuje odnaleźć się w świecie, w którym ludzie bywają gorsi niż bestie, na które poluje. Przeznaczenie splata jego losy z potężną czarodziejką Yennefer i skrywającą groźną tajemnicę młodą księżniczką Ciri. Razem muszą stawić czoła licznym zagrożeniom na pogrążającym się w chaosie Kontynencie. Na pierwszy sezon produkcji składa się osiem odcinków. Netflix ogłosił, że powstanie drugi sezon „Wiedźmina”.

„Mroczne materie”, HBO

„Mroczne materie” to adaptacja wielokrotnie nagradzanej trylogii Philipa Pullmana o tym samym tytule, uważanej za współczesne arcydzieło gatunku fantasy. Jest to historia pozornie zwyczajnej, ale niezwykle odważnej dziewczyny o imieniu Lyra (Dafne Keen). Kiedy znika jej najlepszy przyjaciel, Lyra decyduje się ruszyć mu na pomoc, odkrywając przy tym groźny spisek, który dotyczy porwanych dzieci. Dziewczyna podejmuje też próbę zrozumienia tajemniczego zjawiska zwanego Pyłem.

Akcja serialu toczy się w świecie, w którym zwierzęta – odczuwające ludzkie emocje i mówiące ludzkim głosem – występują pod dwoma postaciami: dajmonów i pancernych niedźwiedzi. Każdy człowiek, który pojawia się w serialu ma swojego dajmona, który towarzyszy mu przez całe życie. Jego wygląd fizyczny odzwierciedla duszę i osobowość człowieka, którego jest częścią. Dajmony przyjmują postać zwierząt, ale mają ludzkie głosy i inteligencję. W dzieciństwie każdy dajmon może przybierać postać dowolnego stworzenia, ale w pewnej fazie dorastania przybiera jedną, ostateczną postać, która odzwierciedla charakter związanej z nim osoby.

„Morning Show”, Apple TV+

„The Morning Show” to pierwszy, autorski serial stworzony przez platformę Apple. Bohaterami serialu są prowadzący poranny program telewizyjny – muszą zmierzyć się ze skandalem, który zachwieje ich życiem. Historia jest przedstawiona z perspektywy kilku postaci, m.in. prezentera, który stracił pracę, dzięki czemu inna prezenterka zyskała na popularności. Jennifer Aniston i Reese Witherspoon towarzyszy Steve Carell.

Aniston i Witherspoon mogą mówić o godnej wypłacie. Jak donosi „The Hollywood Reporter”, aktorki zarabiają po 2 mln dol. za jeden odcinek.

Źródło: kultura.onet.pl/film/wiadomosci/koronawirus-seriale-ktore-warto-nadrobic-w-czasie-majowki/8zewveh