W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 podjęliśmy współpracę z toruńskimi bibliotekami – Biblioteką Pedagogiczną oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Książnicą Kopernikańską.
Biblioteka Pedagogiczna to instytucja kultury z ponad 100-letnią historią i jedna z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Od 1975 roku z siedzibą w Toruniu.
W 2009 roku Bibliotece nadano imię gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej.
Biblioteka gromadzi nie tylko książki (podręczniki, słowniki, lektury, repetytoria, literaturę w językach obcych i książki ze wszystkich dziedzin nauki), ale również proponuje szeroki wybór czasopism.
Do dyspozycji czytelników oddaje czytelnie z księgozbiorem podręcznym, stanowiska komputerowe i skaner z możliwością wykonania kserokopii czy wydruku oraz bezpłatne Wi-Fi.
A to wszystko czeka na Was w Bibliotece Pedagogicznej, do której możecie zapisać się samodzielnie już od 16 roku życia przy ul. Gen. H. Dąbrowskiego 4 w Toruniu.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku, a więc jest nieco młodsza od Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu.
Zbiory biblioteczne obejmują: rękopisy, kartografię, stare druki z inkunabułami, dokumenty życia społecznego, nowe zbiory (wydane po 1800 roku) oraz czasopisma.
Książnica posiada 16 filii bibliotecznych rozmieszczonych na terenie naszego miasta.
Każdy, kto skończył 16 lat może zapisać się do Książnicy Kopernikańskiej, w Wypożyczalni Biblioteki Głównej lub jednej z jej Filii albo w Ośrodku Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych i korzystać ze zbiorów bezpłatnie na miejscu lub wypożyczając max. 5 egz. na okres 30 dni.