Wielki test o tajemnicach polskich obrazów [Quiz]

Wielki test o tajemnicach polskich obrazów [Quiz]

Polskie malarstwo – tajemnic tam, co niemiara! Toż historia obrazu Jana Matejki podczas II wojny światowej to materiał na niezły kryminał (i tak też się stało!). A wielka wystawa obrazów Podkowińskiego w warszawskiej Zachęcie zakończyła się wielkim skandalem, którym Warszawa żyła tygodniami. Takich historii było wiele, dużo się o nich mówiło, powstały o nich książki, audycje radiowe i filmy dokumentalne. Sprawdźcie swoją wiedzę o tajemnicach polskich obrazów!

  1. To jeden z najpopularniejszych obrazów Władysława Podkowińskiego. Namalował go w 1894 roku. Już podczas pierwszej wystawy w warszawskiej Zachęcie wzbudził nie lada kontrowersje, a jego dalsze losy wielu nazywa największym skandalem malarskim pierwszej połowy XX wieku. Dzień przed jej zakończeniem artysta pociął swój obraz nożem. Akt ten nazwał „chwilą piekielną”. Mówi się, że wszystko z powodu miłosnego zawodu i złamanego serca. O jakim obrazie mowa?

  2. To jeden z najważniejszych polskich obrazów. Jan Matejko uwiecznił na nim jedną z najistotniejszych bitew w historii naszego kraju. I choć to karta dramatyczna, to i losy dzieła są dość skomplikowane… By obraz nie wpadł w ręce nazistów, którym jego treść była nie w smak, podjęto decyzję o jego ewakuacji i ukryciu. Został zakopany pod jednym z lubelskich Taborów Miejskich. Odkopany w 1944 roku, został poddany renowacji i wystawiony w Muzeum Narodowym w Warszawie. O jakim obrazie mowa?

  3. O autorstwo tego dzieła spór trwał lata. Jan Styka miał umniejszać rolę Wojciecha Kossaka i sobie przypisywać stworzenie większości tego ogromnego obrazu – w końcu liczącego 15 m wysokości i 150 m szerokości. „Po wizycie jakiegoś arcyksięcia, gdy Styka zanadto właził Kossakowi w szkodę, temperamentowy Wojtek gonił go po rusztowaniach, chcąc go obić” – pisał Tadeusz Boy-Żeleński. O jakim obrazie mowa?

  4. Obrazy tego artysty są pełne tajemniczych skrótów, liter i znaków, za którymi kryją się konkretne informacje. Wśród nich, pod wpływem jakich narkotyków był, malując portret oraz informacje o swoich modelach. Swoje obrazy kategoryzował według pięciu typów, w których zawierała się informacja, czy tworzył pod wpływem kokainy, eteru, eukodalu czy też bez pomocy jakichkolwiek środków odurzających. Żeby tego było mało – wielu uważa, że artysta wciąż żyje, choć według oficjalnej informacji popełnił samobójstwo w 1939 roku. O kim mowa?

  5. „Żydówka z pomarańczami” to jeden z obrazów zrabowanych podczas II wojny światowej. Został odnaleziony w 2011 roku. W tym kontekście istotne jest, że istnieje kilka wersji tej samej kobiety – Żydówki-handlarki. Do dziś mylony jest z innym obrazem – „Żydówką z cytrynami”. Cały cykl realistycznych scen rodzajowych, przedstawiających życie żydowskich mieszkańców ubogich dzielnic Warszawy to dzieło…

  6. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej to jedno z najważniejszych dzieł w Polsce, ale i najbardziej tajemniczych. Obrósł wieloma mitami i niezwykłymi historiami. Zresztą do dzisiaj wiele sekretów pozostaje nierozstrzygniętych. Według legendy miał go na deskach stołu z domu Maryi namalować…

  7. Gdy Wyspiański malował ten obraz oraz cykl widoków na Kopiec Kościuszki mieszkał na ulicy Krowoderskiej 79. To wizerunek żony artysty, Teodory Teofili Pytko, trzymającej na rękach jedno z trojga ich dzieci. W związku z jego działalnością artystyczną na drzwiach do swojej pracowni powiesił kartkę, na której napisał: „Tu mieszka Stanisław Wyspiański i prosi, aby go nie odwiedzać”. O jakim obrazie mowa?

  8. Olga Boznańska to jedna z największych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku. W Polsce niewielu dawało wiarę w to, że kobieta mogłaby zrobić zawrotną karierę artystyczną, ale we Francji poznali się na jej talencie. Wielu rodzimych artystów jej pozazdrościło, gdy „Portret pani Dygatowej” zakupił jeden z europejskich monarchów. O kim mowa?

  9. Dama nie tylko polskiego art déco, Tamara Łempicka jest bardziej znana i ceniona za granicą niż w Polsce. Jednych to nie dziwi – polska malarka większość swojego życia spędziła poza granicami ojczyzny. Jest jednak jeden jej obraz, który zrobił wielką furorę i jest najczęściej reprodukowanym dziełem artystki. O jakim obrazie mowa?

  10. Bolesław Biegas to jeden z najoryginalniejszych malarzy polskich pierwszej połowy XX wieku, o którym niewielu już pamięta. A to jego obrazy wywołały niemałe poruszenie, a nawet skandal na wystawie podczas Salonu Niezależnych w Paryżu w latach 1907–1908. Eksponowane były tylko jeden dzień, interweniowała policja, a naruszające dobre imię osób publicznych dzieła decyzją komisarza służb porządkowych zostały usunięte. Jednym z obrazów był „Neron na ziemi polskiej”, który nawiązywał do…

  11. Józef Chełmoński – polski malarz realista – to postać niezwykła. Jego dzieła do dzisiaj robią niesamowite wrażenie, jak choćby „Czwórka” z Muzeum Narodowego w Krakowie. Artysta z wiekiem dziwaczał, uchylał się od kontaktów towarzyskich i zaniedbał stosunki rodzinne. Ale i za młodu malarz dał się poznać jako niezwykły ekscentryk w szczególności w kwestii ubioru, którym robił niemałą furorę. Co było nieodłącznym elementem jego garderoby?

  12. „Pochodnie Nerona” to chyba najsłynniejszy obraz Henryka Siemiradzkiego. Namalował go w 1876 roku w Rzymie. Okazuje się, że prócz „Żywotów cezarów” Swetoniusza, „Roczników” Tacyta oraz „Antychrysta” Ernesta Renana, malarz inspirował się polskim dziełem literackim. Którym?

Wypełnij test o tajemnicach polskich obrazów na poniżej podanej stronie
i sprawdź swoją wiedzę!
POWODZENIA!

Źródło:kultura.onet.pl/sztuka/wielki-test-o-tajemnicach-polskich-obrazow-sprawdz-z-nami-swoja-wiedze/ltqrd7y