Wielki test o tajemnicach polskich obrazów [Quiz]
Polskie malarstwo – tajemnic tam, co niemiara! Toż historia obrazu Jana Matejki podczas II wojny światowej to materiał na niezły kryminał (i tak też się stało!). A wielka wystawa obrazów Podkowińskiego w warszawskiej Zachęcie zakończyła się wielkim skandalem, którym Warszawa żyła tygodniami. Takich historii było wiele, dużo się o nich mówiło, powstały o nich książki, audycje radiowe i filmy dokumentalne. Sprawdźcie swoją wiedzę o tajemnicach polskich obrazów!
-
To jeden z najpopularniejszych obrazów Władysława Podkowińskiego. Namalował go w 1894 roku. Już podczas pierwszej wystawy w warszawskiej Zachęcie wzbudził nie lada kontrowersje, a jego dalsze losy wielu nazywa największym skandalem malarskim pierwszej połowy XX wieku. Dzień przed jej zakończeniem artysta pociął swój obraz nożem. Akt ten nazwał „chwilą piekielną”. Mówi się, że wszystko z powodu miłosnego zawodu i złamanego serca. O jakim obrazie mowa?
-
To jeden z najważniejszych polskich obrazów. Jan Matejko uwiecznił na nim jedną z najistotniejszych bitew w historii naszego kraju. I choć to karta dramatyczna, to i losy dzieła są dość skomplikowane… By obraz nie wpadł w ręce nazistów, którym jego treść była nie w smak, podjęto decyzję o jego ewakuacji i ukryciu. Został zakopany pod jednym z lubelskich Taborów Miejskich. Odkopany w 1944 roku, został poddany renowacji i wystawiony w Muzeum Narodowym w Warszawie. O jakim obrazie mowa?
-
O autorstwo tego dzieła spór trwał lata. Jan Styka miał umniejszać rolę Wojciecha Kossaka i sobie przypisywać stworzenie większości tego ogromnego obrazu – w końcu liczącego 15 m wysokości i 150 m szerokości. „Po wizycie jakiegoś arcyksięcia, gdy Styka zanadto właził Kossakowi w szkodę, temperamentowy Wojtek gonił go po rusztowaniach, chcąc go obić” – pisał Tadeusz Boy-Żeleński. O jakim obrazie mowa?
-
Obrazy tego artysty są pełne tajemniczych skrótów, liter i znaków, za którymi kryją się konkretne informacje. Wśród nich, pod wpływem jakich narkotyków był, malując portret oraz informacje o swoich modelach. Swoje obrazy kategoryzował według pięciu typów, w których zawierała się informacja, czy tworzył pod wpływem kokainy, eteru, eukodalu czy też bez pomocy jakichkolwiek środków odurzających. Żeby tego było mało – wielu uważa, że artysta wciąż żyje, choć według oficjalnej informacji popełnił samobójstwo w 1939 roku. O kim mowa?
-
„Żydówka z pomarańczami” to jeden z obrazów zrabowanych podczas II wojny światowej. Został odnaleziony w 2011 roku. W tym kontekście istotne jest, że istnieje kilka wersji tej samej kobiety – Żydówki-handlarki. Do dziś mylony jest z innym obrazem – „Żydówką z cytrynami”. Cały cykl realistycznych scen rodzajowych, przedstawiających życie żydowskich mieszkańców ubogich dzielnic Warszawy to dzieło…
-
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej to jedno z najważniejszych dzieł w Polsce, ale i najbardziej tajemniczych. Obrósł wieloma mitami i niezwykłymi historiami. Zresztą do dzisiaj wiele sekretów pozostaje nierozstrzygniętych. Według legendy miał go na deskach stołu z domu Maryi namalować…
-
Gdy Wyspiański malował ten obraz oraz cykl widoków na Kopiec Kościuszki mieszkał na ulicy Krowoderskiej 79. To wizerunek żony artysty, Teodory Teofili Pytko, trzymającej na rękach jedno z trojga ich dzieci. W związku z jego działalnością artystyczną na drzwiach do swojej pracowni powiesił kartkę, na której napisał: „Tu mieszka Stanisław Wyspiański i prosi, aby go nie odwiedzać”. O jakim obrazie mowa?
-
Olga Boznańska to jedna z największych polskich malarek przełomu XIX i XX wieku. W Polsce niewielu dawało wiarę w to, że kobieta mogłaby zrobić zawrotną karierę artystyczną, ale we Francji poznali się na jej talencie. Wielu rodzimych artystów jej pozazdrościło, gdy „Portret pani Dygatowej” zakupił jeden z europejskich monarchów. O kim mowa?
-
Dama nie tylko polskiego art déco, Tamara Łempicka jest bardziej znana i ceniona za granicą niż w Polsce. Jednych to nie dziwi – polska malarka większość swojego życia spędziła poza granicami ojczyzny. Jest jednak jeden jej obraz, który zrobił wielką furorę i jest najczęściej reprodukowanym dziełem artystki. O jakim obrazie mowa?
-
Bolesław Biegas to jeden z najoryginalniejszych malarzy polskich pierwszej połowy XX wieku, o którym niewielu już pamięta. A to jego obrazy wywołały niemałe poruszenie, a nawet skandal na wystawie podczas Salonu Niezależnych w Paryżu w latach 1907–1908. Eksponowane były tylko jeden dzień, interweniowała policja, a naruszające dobre imię osób publicznych dzieła decyzją komisarza służb porządkowych zostały usunięte. Jednym z obrazów był „Neron na ziemi polskiej”, który nawiązywał do…
-
Józef Chełmoński – polski malarz realista – to postać niezwykła. Jego dzieła do dzisiaj robią niesamowite wrażenie, jak choćby „Czwórka” z Muzeum Narodowego w Krakowie. Artysta z wiekiem dziwaczał, uchylał się od kontaktów towarzyskich i zaniedbał stosunki rodzinne. Ale i za młodu malarz dał się poznać jako niezwykły ekscentryk w szczególności w kwestii ubioru, którym robił niemałą furorę. Co było nieodłącznym elementem jego garderoby?
-
„Pochodnie Nerona” to chyba najsłynniejszy obraz Henryka Siemiradzkiego. Namalował go w 1876 roku w Rzymie. Okazuje się, że prócz „Żywotów cezarów” Swetoniusza, „Roczników” Tacyta oraz „Antychrysta” Ernesta Renana, malarz inspirował się polskim dziełem literackim. Którym?
Wypełnij test o tajemnicach polskich obrazów na poniżej podanej stronie
i sprawdź swoją wiedzę!
POWODZENIA!
Źródło:kultura.onet.pl/sztuka/wielki-test-o-tajemnicach-polskich-obrazow-sprawdz-z-nami-swoja-wiedze/ltqrd7y