Mitologia jak namalowana!
Test dla wytrawnych znawców
Afrodyta, Herkules i Danae – to tylko nieliczne postacie z mitologii Greków i Rzymian, które nie tylko weszły na stałe do kultury, ale także stały się inspiracją dla artystów. W końcu malarze i rzeźbiarze od wieków posiłkują się ich historiami, przygodami i – niestety – tragediami. Równo 510 lat temu urodził się Sandro Botticelli – jeden z największych artystów włoskich, tworzący we wczesnym i dojrzałym renesansie. I z tej też okazji zaproszenie do kolejnego quizowego wyzwania – czy poznasz postacie z obrazów? Tym razem na tapecie bohaterowie mitologii właśnie.
-
Jan Lechoń pisał o niej w swoich „Dziennikach”: „To najpewniejsza przewodniczka nasza w młodości (…) Kusząca, łaskawa i wiem, że niebezpieczna”. Poniżej – jeden z najpopularniejszych obrazów w historii sztuki. Namalował go nasz solenizant – Sandro Botticelli, a przedstawia…
-
„Została zamknięta jako dziewica w komnacie z kamienia i żelaza, wyszła stamtąd jako matka” – pisał o tej bogini Owidiusz w swoich „Pieśniach miłosnych”. A kogo przedstawia obraz Tycjana?
-
To chyba najsłynniejszy heros z mitologii. I choć był bohaterem kultowego serialu, jego wysiłki stały się traumą uczniów, którzy muszą się ich uczyć na pamięć. Kto jest spamiętać te wszystkie stwory i potwory? Kogo widzimy na obrazie hiszpańskiego malarza Francisco de Zurbarána?
-
On – pogromca Meduzy i tytana Atlasa. Ona – piękniejsza od Nereid. Los ich nie oszczędził, dziś – świecą nad nami jako gwiazdozbiory. Na obrazie Rubensa widzimy…
-
Pomogła mu wydostać się z labiryntu, a on złamał jej serce i odpłynął w siną dal. Porzucił ją na wyspie, na pastwę losu… Bóg, który tam przybył, z miejsca się w niej zakochał. Porwał ją swoim zaprzęgiem i stała się jego niebiańską kochanką. Mowa o…
-
„Wtedy zaś, coraz gorętszą żądzą do [niego] płonąc, pochyla się nad nim dysząca, z rozchylonymi usty, drżąc zarazem, by snu jego nie skrócić. Ale gdy rozdygotana cała z rozkoszy słania się odurzona, latarka owa (…) prysła od ognia swego kroplą wrzącego oleju na prawy bark boga…” – pisał o tej namiętnej miłości Apulejusz. Powiemy tylko, że w tej historii był happy end. O kim mowa?
-
Motyw przedstawiony na obrazie poniżej pochodzi z greckiego eposu o niewierności jednej z bogiń. Zemsta zranionego boga dostarczyła wiele radości innym na parnasie. I teraz uwaga – kto zdradził kogo i z kim?
-
Historia jak z horroru! Bohater tego obrazu Johna Williama Waterhouse’a miał co nieco za uszami, ale takiej śmierci nikt się nie spodziewał. Tym bardziej on sam! Sprawa nie rozwiązana, de facto, do dzisiaj… Prawdę znamy tylko z mitów. Kim jest ów młodzieniec w towarzystwie nimf?
-
Ten obraz El Greco to ewenement – jako jedyne ze wszystkich, jakie namalował artysta, traktuje o wątkach mitologicznych. Bohater dzieła powiedział kiedyś: „Boję się Greków i ich darów”. I niemal uchronił swoje miasto przed sromotną porażką. Kim jest ów bohater?
-
Jej kult był popularny wśród plebejuszy. Ofiarowywano jej pierwsze snopki zbóż. Rzadko ją przedstawiano w malarstwie, a jej symboliczną postać możemy zobaczyć w groteskach z herbami Polski i Litwy w XVII-wiecznej serii arrasów herbowych. O jakiej bogini mowa?
-
To chyba jeden z najpopularniejszych mitów! Mówi o córce boga rzeki, w której zakochał się jeden z bogów z Olimpu. Niestety bez wzajemności. „Duch się w niej zahamował od ciężkiego tchnienia, / Przetoż widząc się bliską pewnego zginienia, / Prosiła bogów, żeby natychmiast umarła / Abo żeby ją ziemia rozstępna pożarła” – pisał w XVII w. Szymon Zimorowic. Mowa o…
-
„Wpadli gachy, groźnymi jęli lżyć mnie słowy, / I zmusili dokończyć, Całun był gotowy! / Dłużej mi niepodobna wesela odkładać” – czytamy o tej bohaterce w „Odysei” Homera. Kim jest tajemnicza postać wytrwale tkająca całun?
-
Z początku scena sielankowa – grupka dziewcząt kąpiących się w pobliskim bajorku. Spokój zakłócił przypadkowy gap, którego srogo za ten czyn ukarano. Jak się nazywają bohaterowie tej sceny?
-
A to psikus! Bo tym razem odejdziemy od heternormy i przypomnimy sobie mało znany mit o miłości boga do młodego Frygijczyka. Tak mocno go pokochał, że nie był w stanie wyobrazić sobie bycia daleko do niego. Kogoż połączyło tak mocne uczucie?
-
„Młodzian pięknolicy, / W studni głębokiey pogrzebany / Przepadł dla iakieyś krasawicy… / Szczęśliw, kto nie zna, co te rany!” – pisał o nim François Villon w „Wielkim testamencie”. A mit o nim jest bodaj najmocniej zakorzenionym w świecie. A zwłaszcza współczesnym. O kim mowa?
-
O nich śpiewała Anna German. Ona – tańcząca, on – pijany. Gdy ta zmarła – on zaczarował cały świat swoim śpiewem i grą na lirze. Nic dziwnego, w końcu „śpiewem swym dzikie bestie ugłaskał, iż przycupnęły do jego stóp, i pokornie jego pieśni słuchały”, jak pisał Józef Wittlin. O kim mowa?
-
Królewna etolska, królowa Sparty, kochanka Zeusa i matka Heleny. Pan Olimpu, by z nią obcować, przemienił się w łabędzia… Z tej schadzki były potem same problemy! O kim mowa?
-
A oto buńczuczny i skory do swad Centaur. Towarzyszy mu niezwykła niewiasta, córa bogini Metis i wielkiego Zeusa. Kogo widzimy na obrazie Botticellego?
-
„Ona widząc, że brzeg się oddala, przelękła się, jedną ręką za rogi się trzyma, drugą za grzbiet. Drży z lęku, a wiatr rozwiewa jej szaty” – pisał Owidiusz o tym zdarzeniu, podczas którego pewna księżniczka została porwana przez boga. O kim mowa?
-
Wybawca ludzkości, który dla swych dzieci zrobi dosłownie wszystko! „Pytasz kto jest ten więzień? Skazaniec zuchwały, / co losu się nie uląkł i męką się trudzi. / Na górach łańcuchami przykuty do skały, / Pokarany przez bogów, męczony przez ludzi, / Nie wyrzekł się wolności i uparł się przy niej” – pisał o nim Kazimierz Wierzyński. O kim mowa?
Sprawdź się z Onet Kultura!
Przejdź na niżej podaną stronę i przekonaj się,
czy rozpoznasz postacie z obrazów?
Źródło:kultura.onet.pl/sztuka/mitologia-jak-namalowana-test-dla-wytrawnych-znawcow-poznasz-postacie-z-obrazow/ljfgemz