Co wiesz o rzeźbie? [Quiz]

Co wiesz o rzeźbie? [Quiz]

Niby każdy kojarzy jakąś, widział w Luwrze czy innym Narodowym, zrobiło – tudzież nie – wrażenie, ale podążyliście dalej w poszukiwaniu wielkich płócien z walkami gladiatorów czy portretów największych malarzy wszech czasów… Tak to już bywa, ale rzeźba towarzyszy nam od wieków. Kształtowała gusta, podnosiła prestiż, pomagała przeżyć katharsis, miała przerażać – w końcu władza i religia karmi się strachem. Nie bez powodu greccy bogowie byli tak monstrualnych rozmiarów. Dlatego dzisiaj gwoli przypomnienia co nieco wiedzy z podręczników do polskiego czy historii sztuki. Zaczynamy!

  1. Oto jeden z siedmiu cudów świata. Nieistniejący dzisiaj olbrzymi – bo mierzący 36 metrów wysokości – posąg wybudowany na wyspie Rodos przez Charesa z Lindos w III wieku p.n.e. Kogo przedstawia?

  1. Oto hit Luwru pochodzący z Melos. Wykonana z marmuru paryjskiego figura po kilkunastu stuleciach została odnaleziona przez greckiego wieśniaka w połowie XIX wieku. Potem trafiła na pokład francuskiego żeglarza. To podczas morskiej podróży miała stracić obie ręce. O której to bogini mowa?

  1. To klasyka rzeźby – tym razem nie antycznej, ale renesansowej. Przedstawia Matkę Boską z martwym Jezusem Chrystusem na kolanach. Ta najsłynniejsza „Pieta” znajduje się w Bazylice św. Piotra i jest autorstwa…

  1. Pozostając na gruncie sztuki Odrodzenia… Artyści tego czasu garściami czerpali z antyku i Biblii. Jedną z wielkich inspiracji był starotestamentowy Dawid. Jedna z pierwszych rzeźb pogromcy Goliata w dobie renesansu wyszła spod dłuta…

  1. We Florencji znajduje się trochę późniejsza rzeźba przedstawiająca Dawida. Jest odrobinę młodsza, ale i znacznie większa – ma 5,17 m wysokości, a artysta z niesamowitą dbałość o szczegóły wyrzeźbił nawet naczynia krwionośne. Kto jest owym skrupulatnym rzeźbiarzem, którego praca przez 369 lat stała obok wejścia do Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria – niechroniona przed… gołębiami?

  1. Zostańmy jeszcze na chwilę w tematyce religijnej. „Ekstaza św. Teresy” Giovanniego Lorenzo Berniniego to jedno z najwybitniejszych rzeźb baroku. Była – i wciąż jest – jednym z najwybitniejszych dzieł artysty, ale także najbardziej kontrowersyjnym. „Zdarza się, że będąc rozpłomieniona miłością Bożą, dusza czuje, iż godzi w nią serafin grotem czy włócznią rozpaloną ogniem miłości i przeszywa ją, a rozpaloną już do żaru lub – by lepiej określić – do żywego płomienia, jeszcze rozpala w niepojęty sposób” – pisał o niej Jan od Krzyża. Gdzie znajduje się „Ekstaza…” Berniniego?

  1. Skoro tak dobrze nam idzie z postaciami biblijnymi, czas na symbol Rio de Janeiro – wielkiego Chrystusa Odkupiciela. Utrzymana w stylu art déco rzeźba wyszła pod dłuta francuskiego artysty polskiego pochodzenia – jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym. O kim mowa?

  1. Teraz zawędrujmy na Daleki Wschód – do krainy Buddy, a w tym przypadku, Złotego Buddy. Ten jeden z najcenniejszych religijnych artefaktów otoczonych wielkim kultem i czcią, znajduje się w…

  1. Zbliżając się do półmetka – czas na mały przekręt w świecie sztuki. Zamieszani – niczego nieświadomi modelka z Polski i rolnik. Winny? Włoski rzeźbiarz François Crémonèse, który bardzo chciał być znany. Dlaczego więc nie dokonać małej mistyfikacji, by podnieść sobie notowania? I tak narodziła się legenda kolejnej Wenus. Tym razem z…

  1. To dopiero była persona… Auguste Rodin to francuski artysta tworzący w duchu symbolizmu i impresjonizmu. Był postacią dość skomplikowaną i z pewnością nie odnalazłby się w świecie #MeToo, ale o tym w następnym pytaniu. Jego jedna z rzeźb stała się symbolem filozofii. Mowa o…

  1. Wracając do wątku #MeToo. Rodin był przez lata związany z pewną francuską artystką. Były to jednak czasy, kiedy dla kobiet nie było miejsca w akademii, jednak jej prace urzekały lekkością, precyzją i geniuszem, któremu wielu odmawiało samemu Rodinowi. Co ciekawe do dzisiaj nie wiadomo, ile prac legendy rzeźby francuskiej tak naprawdę wyszło spod dłuta jego kochanki… Jej los nie należał do najłatwiejszych – odrzucona przez ukochanego, jak i świat sztuki, zdziwaczała, a ostatnie lata życia spędziła w szpitalu psychiatrycznym. O kim mowa?

  1. Teraz czas na postać z rodzimego półświatka artystycznego. Ma ulice w każdym większym mieście w Polsce, był uznanym twórcą, który stał się mistrzem dla kilku pokoleń rzeźbiarzy. Dał się zapamiętać jako człowiek nietuzinkowy, czasem furiat, o czym przekonał się Wacław Pawliszak, śmiertelnie przez niego postrzelony. Mowa o…

  1. Bez ogródek można powiedzieć, że to jedna z najpopularniejszych rzeźb na Ziemi. Wszyscy ją kojarzą, wiedzą, gdzie leży i jakie były okoliczności jej powstania. Ale jest w niej nieco niuansów. To pytanie dla dociekliwych – jaka data wyryta jest na tablicy w lewej ręce postaci? Tym razem nie można się pomylić ani o dzień.

  1. To naprawdę trudne! W końcu minirzeźba umieszczona w kosmosie to nie lada gratka nie tylko dla fascynatów sztuki, ale i astronomii. Paul Van Hoeydonck wykonał „Poległego astronautę” w 1971 roku, a astronauci umieścili ją na powierzchni…

  1. Cofnijmy się jeszcze na chwilę o kilkanaście lat do czasu awangardy i eksplozji zabaw ze sztuką, formą i materią. Na jej czele w Polsce stała związana z Łodzią – i Władysławem Strzemińskim – artystka, której prace doceniał cały ówczesny świat. Jej twórczość odcisnęła piętno na wielu innych rzeźbiarzach i to nie tylko rodzimych. O kim mowa?

  1. Teraz czas na Alinę Szapocznikow – jedną z najpopularniejszych polskich rzeźbiarek. Jej pracę „Goldfinger” wyróżniono w latach 60. nagrodą, w której jury znaleźli się m.in. Marcel Duchamp, Jean Arp i Max Ernst. W Polsce dobrze trzyma się zasada „cudze chwali, swego nie znacie”, a PKiN swego czasu chciało skutecznie pozbyć się jednej z jej rzeźb. O której mowa?

  1. Co to była za afera! Po premierowym pokazie „Piramidy zwierząt” w 1993 roku złożono do prokuratury doniesienie o przestępstwie, a prasa nie pozostawiła na artystce suchej nitki. Jedna z dziennikarek napisała, że jest ona jednostką patologiczną i chorą psychicznie, która chce przekonać ludzi, że zabijanie jest sztuką. Jak się nazywa twórczyni „piramidy kłopotów”?

  1. Kraków jest pełen jego rzeźb. Są wszędzie – na Plantach, Bulwarach i w nowohuckim kościele Arka Pana. Jedna z nich upamiętnia pewnego czworonożnego bohatera, który „przez rok /1990–1991/ oczekiwał na rondzie Grunwaldzkim na swojego pana, który w tym miejscu zmarł”. Jak się nazywa artysta, który wystawił Dżokowi pomnik?

  1. Zanim przejdziemy do ostatniego pytania, zawędrujemy na chwilę na Zachód. Tym razem do Paryża. To właśnie dla tego miasta jeden z najbardziej wziętych rzeźbiarzy przygotował specjalne dzieło, które okazało się… niedźwiedzią przysługą. A Francuzi jej nie chcą w swojej stolicy. „Bukiet tulipanów” to dzieło…

  1. Czas na czasy nam najbliższe, bo i nie tak dawno padł rekord na polskim rynku sztuki! Za ponad 8 mln zł sprzedano instalację „Caminando” Magdaleny Abakanowicz. Składające się z 20 rzeźb dzieło wcześniej należało do…

Sprawdź się z Onet Kultura!

Przejdź na niżej podaną stronę i przekonaj się, co wiesz o rzeźbie!

Źródło: kultura.onet.pl/sztuka/a-ty-co-wiesz-o-rzezbie-sprawdz-sie-z-onet-kultura/1x74hzb