To nie koronaferie, egzaminy tuż-tuż!

To nie koronaferie, egzaminy tuż-tuż!
Oto ekranizacje lektur, które warto nadrobić w wolnym czasie

Czasu coraz mniej, warto więc wykorzystać go racjonalnie i obejrzeć ekranizacje lektur na platformie vod.pl!

Lektury szkolne są idealnym materiałem na film. Opierają się przecież o najlepsze pozycje, które okazały się być na tyle ważne, że trafiły do kanonu lektur szkolnych. Ich filmowe ekranizacje to już osobny rozdział w historii kinematografii. Wraz z rozwojem kina twórcy sięgali po sprawdzone, najlepsze historie, stworzone przez wybitnych pisarzy i poetów. W zamyśle tworzone były jako uzupełnienie do odbioru znakomitych dzieł literackich, dziś niekiedy są również zastępstwem dla samej literatury.

To już pewne – egzaminy po szkole podstawowej, jak i matury zostały przeniesione. Co oznacza, że jest więcej czasu na nadrobienie zaległości w lekturach. Jak ktoś nie lubi czytać – proponuję skorzystać z przewodnika po ekranizacjach, które warto nadrobić!

Oto sześć ekranizacji lektur licealnych dostępnych na platformie vod.pl!

„Romeo i Julia”

Dramat „Romeo i Julia” Williama Szekspira przeniesiony na ekran przez Baza Luhrmanna jest bez wątpienia najbardziej niekonwencjonalną adaptacją tego klasycznego dzieła. W role tytułowych kochanków wcielili się młodzi aktorzy – Leonardo DiCaprio i Claire Danes. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście Verona Beach, gdzie ścierają się wpływy najróżniejszych kultur od klasycznej, elżbietańskiej, po postmodernizm i futuryzm. Niezwykła scenografia (nominacja do Oscara), fascynująca ścieżka dźwiękowa i wspaniałe kreacje aktorskie sprawiły, że powstał obraz intrygujący i błyskotliwy, pozostający w pamięci – kultowy film młodego pokolenia.

„Makbet”

Ponadczasowa opowieść o ambicjach, obsesji władzy i szaleństwie doczekała się już wielu interpretacji. Za sfilmowanie historii szkockiego lorda wziął się Orson Welles czy Roman Polański. Najnowsza wariacja na ten temat otrzymała od Kurzela za to przepiękną warstwę wizualną. Film Australijczyka już od pierwszej sceny staje się hipnotyzującym widowiskiem, który wyznaczają dynamiczny montaż i zrobione z rozmachem ujęcia w slow motion, time lapsy i różnokolorowe filtry. Tymczasem tragedia wydaje się być nieunikniona. Jedno morderstwo pociąga za sobą kolejne, napędzając błędne koło zbrodni i zapędzając tym samym tytułowego bohatera w odmęty szaleństwa.

„Lalka”

Głównym miejscem akcji jest Warszawa w czasach po klęsce powstania styczniowego. Wokulski, człowiek wyjątkowo zdolny i utalentowany, wraca z pokaźnym majątkiem, którego dorobił się na dostawach wojskowych. Sprawność w prowadzeniu interesów idzie w parze z romantycznym marzycielstwem i potrzebą przeżywania uniesień uczuciowych. Obrazu ucieleśnienia swoich ideałów doszukuje się w postaci zubożałej arystokratki Izabeli. Odtąd wszystkie działania podporządkowuje pragnieniu uzyskania jej akceptacji i wzajemności uczuć. Staje się głuchy na sugestie i rady przyjaciół, w tym również na trzeźwą ocenę możliwości tego związku, przedstawianą przez swego najdroższego przyjaciela i współpracownika, Ignacego Rzeckiego.

„Chłopi”

Maciej Boryna, jeden z najbogatszych gospodarzy w Lipcach, wdowiec, postanawia ożenić się z dużo młodszą Jagną. Dziewczyna uchodzi we wsi za najpiękniejszą. Decyzja ojca spotyka się ze sprzeciwem dzieci, mieszkającego w ojcowskim domu wraz z żoną, Antka oraz córki, żony kowala. Wybucha kłótnia, następnie bójka, w wyniku której Antek i Hanka opuszczają dom ojca. Antka i Jagnę od dłuższego czasu wiążą relacje intymne. Stary Boryna wyprawia huczne wesele i sprowadza młodą małżonkę do domu. Tymczasem młody Boryna i Hanka wegetują w skrajnej nędzy. Potajemnie spotyka się z Jagną.

Pewnego dnia Maciejowi udaje się przyłapać ich w stogu siana. Rozwścieczony podpala stóg, kochankowie ledwo uchodzą z życiem. Dziedzic postanawia sprzedać las, który od wieków użytkują mieszkańcy Lipiec. Rozpoczyna się wyręb drewna. Na czele podbuntowanych chłopów staje Maciej. Idą przepędzić drwali z lasu. Dochodzi do walki, Antek w obronie ojca zabija jednego z drwali. Chłopi zostają aresztowani i trafiają do więzienia. Stary Boryna jest ciężko chory. Postanawia sprowadzić Hankę z dziećmi z powrotem do gospodarstwa, przekazuje jej też informację o ukrytych pieniądzach. Prosi, by zrobiła wszystko, by uwolnić Antka.

„Proces”

Adaptacja najsłynniejszej powieści czeskiego pisarza Franza Kafki zrealizowana przez Orsona Wellesa, twórcę słynnego filmu „Obywatel Kane”. Józef K. To zwykły urzędnik, który zostaje uwikłany w dość nietypową sytuację. Pewnego dnia znajduje policję w swym mieszkaniu, która informuje go, że został wytoczony przeciwko niemu proces. Nikt jednak nie potrafi mu wyjaśnić dlaczego. Mimo usilnych starań, by udowodnić swą niewinność, nie udaje się Józefowi K. uciec od egzekucji.

„Mały Książę”

Główną bohaterką filmu „Mały Książę” jest mała dziewczynka, która nawiązuje znajomość z pewnym osobliwym staruszkiem z sąsiedztwa. Tajemniczy jegomość przedstawia się jako Pilot i opowiada dziewczynce o niezwykłym świecie, gdzie może wydarzyć się dosłownie wszystko. Do tego świata zaprosił go jakiś czas temu niejaki Mały Książę. Tak właśnie rozpoczyna się pełna przygód wyprawa Małej Dziewczynki do krainy wyobraźni, gdzie wszystko jest możliwe.