Czy rozpoznasz książki po pierwszym zdaniu? [Quiz]
Często to właśnie początek książki decyduje o tym, czy chcemy ją przeczytać. Oto dziesięć pierwszych zdań z wielkich dzieł światowej i polskiej literatury – czy potrafisz trafnie dopasować, z jakich książek pochodzą?
Sprawdź się!
-
Na początek coś łatwego na rozgrzewkę. „Pewnego razu wiosną, gdy rozżarzone słońce znikało za horyzontem, na Patriarszych Prudach w Moskwie pojawili się dwaj obywatele”. To pierwsze zdanie z której książki?
-
„Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego
-
„Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa
-
„Wojna i pokój” Lwa Tołstoja
-
To teraz coś polskiego noblisty. „Dopiero w połowie XIX w. mieszkańcy wielu krajów europejskich zyskali, w sposób na ogół przykry, świadomość, ze zawiłe i zbyt trudne dla przeciętnego śmiertelnika książki filozoficzne mają wpływ całkiem bezpośredni na ich losy”. Wiecie, o którą książkę Czesława Miłosza chodzi?
-
„Rodzinna Europa”
-
„Piasek przydrożny”
-
„Zniewolony umysł”
-
„Jestem już w takim wieku i na dodatek w takim stanie, że przed snem zawsze powinnam porządnie umyć nogi, na wypadek gdyby mnie w Nocy miało zabrać pogotowie”. Która książka zaczyna się w ten sposób?
-
„Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk
-
„Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej
-
„Sto lat samotności” Gabriela Garcii Marqueza
-
„Jedno wam powiem: życie idioty to nie bułka z masłem”. Pamiętacie, z jakiej to książki? Jej ekranizacja doprowadziła do powstania kultowego filmu.
-
„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” F. S. Fitzgeralda
-
„Forrest Gump” Winstona Grooma
-
„Idiota” Fiodora Dostojewskiego
-
„Właśnie wróciłem z wizyty u mego gospodarza, jedynego sąsiada, który będzie zakłócał mi samotność”. Książka ta została napisana przez kobietę. Wiecie, o jaki tytuł chodzi?
-
„Wichrowe wzgórza” Emily Bronte
-
„Mansfield Park” Jane Austen
-
„Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie
-
Powróćmy do literatury polskiej – teraz coś naprawdę łatwego. Która popularna książka zaczyna się od zdania: „Przyszedł pan fasoli kupić?”
-
„Drach” Szczepana Twardocha
-
„Opowieści galicyjskie” Andrzeja Stasiuka
-
„Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego
-
„Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a rewolwerowiec podążał w ślad za nim”. Która książka zaczynała się tym zdaniem?
-
„Mroczna wieża” Stephena Kinga
-
„Zorro” Johnstona McCulleya
-
„Ostatni Mohikanin” Jamesa Fenimore’a Coopera
-
„We wtorek zbudziłem się o tej porze bezdusznej i nikłej, kiedy właściwie noc się już skończyła, a świt nie zdążył jeszcze zacząć się na dobre” – jesteście w stanie dopasować to zdanie do książki?
-
„Jądro ciemności” Josepha Conrada
-
„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza
-
„Zły” Leopolda Tyrmanda
-
„Zawsze powracam pamięcią do miejsc, gdzie kiedyś mieszkałem, do domów i otoczenia”. Która książka zaczyna się tymi słowami?
-
„Wielki Gatsby” F. S. Fitzgeralda
-
„Nędznicy” Victora Hugo
-
„Śniadanie u Tiffany’ego” Trumana Capote’a
-
Na koniec coś z polskiej klasyki. Które dzieło rodzimej literatury zaczyna się od słów: „Ej! ty na szybkim koniu, gdzie pędzisz, kozacze?”
-
„Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza
-
„Maria” Antoniego Malczewskiego
-
„Cham” Elizy Orzeszkowej
Źródło: kultura.onet.pl/ksiazki/czy-rozpoznasz-ksiazki-po-pierwszym-zdaniu/kr6h49m