W „Gazecie Wyborczej” pojawił się artykuł p. Żanety Kopczyńskiej „Gimnazjaliści z Torunia powyżej średniej”, zawierający miłą dla nas informację:
„Ranking toruńskich szkół z najwyższymi wynikami nie zmienia się od lat. Na pierwszym miejscu trzyma się Gimnazjum Akademickie, tuż za nim uplasowało się Dwujęzyczne Gimnazjum nr 4, na podium znalazło się też Gimnazjum nr 11.”
Pełny tekst artykułu:
Gimnazjaliści z Torunia powyżej średniej
Żaneta Kopczyńska
04.07.2016 18:00
MIKOŁAJ KURAS
Gimnazjaliści z Torunia egzaminy kończące szkołę zdali lepiej niż ich rówieśnicy w kraju i w regionie. Najwyższe wyniki osiągnęli z języka polskiego oraz angielskiego.
Z tegorocznym egzaminem gimnazjalnym zmierzyło się w kwietniu ponad 19 tys. uczniów w naszym regionie, w tym ponad 1,8 tys. z Toruniu. Testy trwały trzy dni – rozpoczęły się od sprawdzianów z historii iwiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Drugiego dnia przystąpili do dwóch sprawdzianów: zaczęli od testu z przedmiotów przyrodniczych, następnie przeszli do zadań z matematyki. W ostatnim dniu młodzież zmierzyła się z nowożytnym językiem obcym – poziom podstawowy obowiązywał wszystkich, rozszerzony zaś tylko tych, którzy w gimnazjum kontynuowali naukę danego języka rozpoczętą w szkole podstawowej. W Toruniu zdecydowana większość, bo aż 1640 osób, postanowiło zdawać angielski.
Torunianom najlepiej poszedł język polski – test napisali na 73 proc. pkt (średnia krajowa to 69 proc., a wojewódzka 68), bardzo dobrze poradzili sobie też z angielskim na poziomie podstawowym – zdobyli 71 proc. pkt (kraj: 64 proc., region: 61 proc.). Nieźle rozwiązali zadania z historii i WOS-u – 59 proc. pkt., czyli trzy punkty powyżej średniej krajowej. Najsłabiej wypadły przedmioty ścisłe – z przyrody i matematyki torunianie osiągnęli po 54 proc. pkt (w kraju odpowiednio 51 i 49 proc. pkt).
Ranking toruńskich szkół z najwyższymi wynikami nie zmienia się od lat. Na pierwszym miejscu trzyma się Gimnazjum Akademickie, tuż za nim uplasowało się Dwujęzyczne Gimnazjum nr 4, na podium znalazło się też Gimnazjum nr 11. Świetnie poradzili sobie uczniowie ze Szkoły Muzycznej oraz Gimnazjów nr 10, 34, 3, 29, 28, 24 i 8.
Zgodnie z planami MEN gimnazja mają zniknąć za trzy lata – w tym roku przeprowadzono ostatni nabór do tego typu szkół. Zmiany dotkną uczniów, którzy w 2017 r. skończą szóstą klasę – po wakacjach zamiast do gimnazjum pójdą do siódmej klasy ośmioletniej szkoły powszechnej. Samorządy będą mogły zdecydować, czy dzieci z klas 5-8 pozostaną w tym samym budynku, czy też przeniosą się do innego – np. w obecnych gimnazjach, którym przez następne lata będą ubywały roczniki
Cały tekst można przeczytać tutaj